válkaČeskoslovenskoobjevy

Všechno je zase jinak: Nedávno objevená socha v Egyptě není Ramesse II., ale král Psametik I.

Všechno je zase jinak: Nedávno objevená socha v Egyptě není Ramesse II., ale král Psametik I.
Zdroj: Malay Mail Online

Gigantická socha objevená před pár týdny v Káhiře zřejmě představuje egyptského panovníka Psametika I., a nikoliv Ramesse II., jak se odborníci zprvu domnívali. Informoval o tom zpravodajský web Ahram Online.

Yvonne Pokorná 5. dubna 2017

Předběžné analýzy naznačují, že socha reprezentuje krále Psametika I. Na soše, která se rozlomila na velké kusy, se našly vyryté nápisy s hieroglyfickými znaky a podařilo se identifikovat jméno jedné z Psametikových manželek.

“Pokud socha patří tomuto králi, pak je tou největší z Pozdní doby, jaká kdy byla v Egyptě nalezena,” sdělil egyptský ministr památek Khaled El-Enany.

Reliéf z hrobky Pabasy zobrazuje faraona Psametika I.

Reliéf z hrobky Pabasy zobrazuje faraona Psametika I.

Psametik I. byl panovníkem a zakladatelem 26. dynastie ve starověkém Egyptě v Pozdní době. Vládl v letech 644–610 př. n. l. Tento původem Libyjec osvobodil Egypt od nadvlády Asýrie, z jižní části pak vytlačil Núbijce a podrobil si místní vládce. Sjednotil Egypt a zahájil proces obnovy označovaný jako sajská renesance podle podle města Saje (Sau), které se stalo královským sídelním městem 26. dynastie. Psametik I. obnovil staré chrámy a Egypt se za jeho vlády navrátil k umění Staré a Střední říše.

Nápisy na zadní straně opěrného pilíře sochy

Nápisy na zadní straně opěrného pilíře sochy

Socha, která by ho měla představovat, byla vyřezána z křemence a měřila na výšku okolo devíti metrů. Nalezena byla v podpovrchových vodách přelidněné obytné káhirské čtvrti Matarije. Archeologové zde také objevili reliéf zobrazující faraona Ramesse II. s prodlouženou rukou při provádění rituálu pomazání sochy staroegyptské bohyně Mut, manželky boha Amona.

Chrám v Matariji (dříve Héliopolis) je znám jako jedno z nejvýznamnějších míst staroegyptského náboženství. Bylo hlavním střediskem slunečního kultu a staří Egypťané věřili, že bylo vytvořeno samotným slunečním bohem.

Další články

Zavří­t reklamu