válkaČeskoslovenskoobjevy

Vražedné láhve ve viktoriánské době: Matky jimi své děti zabíjely

Vražedné láhve ve viktoriánské době: Matky jimi své děti zabíjely
Zdroj: historydaily.org

První láhve pro kojence byly vynalezeny ve viktoriánské době v polovině 19. století. Matkám bylo doporučováno jejich co nejčastější používání, a ženy tuto novinku skutečně začaly hojně využívat ke krmení svých malých dětí. Ovšem nedopadlo to dobře.

Tomáš Chalupa 21. září 2016

Láhve byly vyráběny ze skla nebo z keramiky. Na konci byla trubička a dudlík pro sání. Tvar byl hruškovitý, což byl základ celého problému. Láhev se totiž kvůli tomu velmi špatně vymývala.

V době, kdy se tato novinka dostala na trh, byla velmi populární Isabela Beetonová, autorka knihy pro ženy, kde popisovala, jak se správně starat o děti, domácnost, jak vybírat služebnictvo atd. Dnes by se zřejmě uchytila jako bloggerka. Její vliv na tehdejší mladé ženy a maminky byl mimořádný. A právě tato paní Beetonová z nějakých záhadných důvodů došla k názoru, že láhev není potřeba vymývat po každém použití, ale že stačí bohatě jednou za dva týdny. A ženy její rady rády uposlechly.

Kojenecké láhve se tak staly semeništěm pro bakterie, které se tam mohly nerušeně množit. A s každým douškem se dostávaly do organismu malých dětí. V té době se dramaticky zvýšila úmrtnost kojenců, jen dva z deseti novorozenců se dožili druhých narozenin. Svůj podíl na tom měly právě hojně používané láhve, kterým se začalo přezdívat vražedné láhve. Za vše ovšem mohla především paní Beetonová a její „povedená“ rada.

Další články

Zavří­t reklamu