válkaČeskoslovenskoobjevy

Vražedkyni Aileen Wuornosovou popravovali už téměř šílenou, jak ukazuje video

Aileen Wuornosová prožila opravdu nešťastné dětství plné násilí a znásilňování. Bohužel v dospělosti se za všechna příkoří mstila vražděním a násilím na nevinných lidech.

Tomáš Chalupa 12. července 2018

V roce 2002 stát Florida popravil desátou ženu od roku 1976, kdy byl znovu obnoven trest smrti v tomto státě. Popravenou byla masová vražedkyně a bývalá prostitutka Aileen Wuornosová, která měla na svědomí smrt sedmi mužů.

Její život se stal námětem mnoha filmů, knih a také dokumentárních pořadů. Už její dětství bylo velmi truchlivé. Od mládí se živila jako prostitutka, na škole se prodávala za cigarety již ve věku 11 let. Její otec byl usvědčený sexuální násilník, který skončil na dlouhá léta v base, kde se na cele oběsil. Její matka, imigrantka z Finska, se o ni nestarala a nechala jí v péči prarodičů. To ale nebyla žádná výhra, děd dívku pravidelně bil a znásilňoval. Její dětství tak byla jedna hrůzná noční můra.

Malá Aileen

Malá Aileen

V patnácti musela opustit školu, protože porodila dítě, jehož otec byl kamarádem jejího dědy. Jenže pak došlo k brutálnímu incidentu s dědečkem a ona uprchla do lesů, kde žila několik dní. Svého syna dala k adopci. Živila se dále prostitucí a drobnými krádežemi. Pokud by psychologové měli sestavit hypotetický profil masové vražedkyně, pak by to nejspíš vypadalo nějak takto: Wuornosová neměla jediný důvod, proč mít ráda muže, lidi nebo život obecně.

Ještě jednou se ale Wuornosová pokusila uniknout svému osudu, to když ve 20 letech stopem odjela na Floridu, kde se rychle provdala za devětašedesátiletého Lewise Fella. Byl to starý, ale úspěšný muž, prezident místního jachtklubu. Jenže jeho nová žena začala mít velmi brzy problémy se zákonem. Několikrát se poprala v místním baru, kde často popíjela. Mlátila i nebohého Fella jeho vlastní hůlkou, ten od ní několikrát dostal pořádnou nakládačku. Po devíti týdnech manželství skončilo a Wuornosová musela zpět, odkud přišla, tedy do Michiganu.

Dvacetiletá Aileen se svým manželem

Dvacetiletá Aileen se svým manželem

I doma to pokračovalo naprosto šíleně. Wuornosová zjistila, že její bratr (se kterým dříve udržovala incestní vztah), zemřel. Ona shrábla jeho životní pojistku a za tyto peníze si koupila luxusní automobil. Ten vzápětí nabourala, když řídila opilá. Peníze došly, takže opět odjela na Floridu, kde se dopustila ozbrojené loupeže, při které ukradla 35 dolarů a cigarety. Jinak se opět živila prostitucí a také si našla milenku, Tyriu Moorovou.

Co ale všechny ty vraždy? Wuornosová o nich mnohokrát vypovídala a vždy svou výpověď měnila. Její první obětí byl Richard Mallory, usvědčený ze znásilnění. Odseděl si za to mnoho let ve vězení. Když ho potkala Wuornosová, provozoval krámek s elektronikou v Clearwateru. Wuornosová ho zastřelila a jeho tělo zakopala do země v lese.

V květnu roku 1990 zastřelila třiačtyřicetiletého Davida Spearse šesti ranami. Policie našla u cesty také pohozené tělo Charlese Carskaddona. A pátralo se také po zmizelém Peteru Siemsovi. Policie našla otisky prstů a rozleja pátrání po Wuornosové a Moorové. Ty dvě se totiž na vražednou jízdu vydaly spolu.

Jenže byla to právě Moorová, která nakonec dostala Wuornosovou do vězení. Přihlásila se policii a vše svedla na svou milenku. Moorová jí dokonce na pokyn policie opakovaně volala a snažila se ji v telefonátech přimět, aby se nevědomky přiznala k vraždě. To se jí nakonec podařilo. Policie Wuornosovou zadržela a poslala do vazby, kde čekala na soud.

I ve vězení Wuornosová řádila. Odmítala opakovaně jíst, obávala se otravy, velmi špatně vycházela s ostatními vězni i strážci. Soud přiměla, aby vyhodil jejího obhájce s tím, že se bude hájit sama. To bylo samozřejmě šílené rozhodnutí, protože Wuornosová neměla vůbec představu, jak složitý proces ji čeká.

Na motivy jejího příběhu byl natočen film Zrůda (2003) s Charlize Theron v hlavní roli.

Na motivy jejího příběhu byl natočen film Zrůda (2003) s Charlize Theron v hlavní roli.

Byla velmi rychle odsouzena k smrti za několik vražd. Psychologové ale u ní diagnostikovali psychopatické sklony a hraniční poruchu osobnosti. Za své činy byla podle nich jen částečně zodpovědná. I po deseti letech od rozsudku tak hnila ve vězení a čekala na popravu. Za tu dobu její osobnost hrozným způsobem zdegenerovala. Žena obviňovala všechny kolem ze spiknutí, byla přesvědčena, že na ni měli podniknout útok tajemnou sonickou zbraní, stěžovala si prakticky neustále na podmínky ve věznění a nakonec napsala dopis, aby byla její poprava konečně vykonána. Právníci se ji z toho snažili vysekat tím, že už je prakticky nepříčetná. Jenže Wuornosová jejich snahu mařila a opakovaně se znovu přiznávala ke všem vraždám.

„Byla jsem tolikrát vyšetřena. Jsem příčetná, při smyslech a říkám pravdu. Nenávidím lidský život a budu zabíjet znovu, pokud budu moci.“ To stálo mimo jiné v jejím vzkazu soudu. Ten jí konečně vyhověl a vražedkyně byla popravena smrtící injekcí 6. června roku 2002.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu