Po požití marihuany vás podle dřívější propagandy čekalo peklo na Zemi.

Po požití marihuany vás podle dřívější propagandy čekalo peklo na Zemi. | zdroj: allthatsinteresting.com


Vražda, šílenství, smrt! To všechno vám podle propagandy z 30. let hrozilo po požití marihuany

TÉMATA: drogy | marihuana | propaganda | usa

user-avatar

Simona Knotková

5. 05. 2019 | 10:00

V roce 1933 skončila ve Spojených státech prohibice a Federálnímu úřadu pro narkotika (Federal Bureau of Narcotics) začaly chudší časy. Stále měl sice co do činění s konzumenty heroinu nebo kokainu, ale podobné drogy se užívaly jen v malém měřítku. Bylo třeba najít nové zlo k vymýcení. První komisař úřadu Harry J. Anslinger vyhlásil válku marihuaně.

Paradoxně to byl právě Anslinger, který škodlivý vliv marihuany dříve zpochybňoval. Prohlášení, že droga vede k šílenství a násilnému chování, označoval za absurdní a směšná. Touha po moci byla ale nakonec silnější, a tak odstartoval nový hon proti uživatelům návykových látek. Alkohol byl jen tentokrát nahrazen marihuanou.

Pro šíření strachu Anslinger shromáždil množství historek dokazujících škodlivý vliv drogy. Podle jeho statistik bylo prý až dvě stovky zločinů spácháno pod vlivem marihuany. Děsivý byl zvláště příběh o jistém Victoru Licatovi, který vyvraždil celou svou rodinu. Skutečnost byla však taková, že Licata nebyl uživatelem trávy a příbuzné zabil kvůli prokázané duševní chorobě. A podobně zmanipulovaných a smyšlených faktů bychom našli celou řadu.

Proti úsilí Federálního úřadu vystupovala také většina lékařské obce, podle které marihuana nepředstavovala pro své konzumenty až takové nebezpečí. Doktor Walter Bromberg zkoumal 2216 kriminálních případů a neshledal ani jeden, který by byl proveden pod vlivem marihuany. Anslinger se tvrzeními odborníků zastrašit nenechal a požadoval, aby jeho úřad přebral úplnou kontrolu nad drogou a její distribucí.

"V tunách přichází do této země smrtící a strašlivý jed, který trýzní a trhá nejenom tělo, ale i srdce a duši každé žijící bytosti, která mu propadne. Marihuana je zkratkou do blázince. Měsíc kouření vám z mozku nadělá skladiště hrůzných přízraků. Hašiš udělá i z toho nejslušnějšího muže vraha, který zabíjí jen pro své potěšení," hřímal ve svých prohlášeních.

Marihuana ve 30. letech minulého století přitom ještě nebyla tolik rozšířená. Anslingerova propaganda měla bohužel i rasistické podtóny a za hlavní strůjce zla označovala černé jazzové hudebníky, kteří pod vlivem skládali "ďábelskou hudbu".

V první půli 20. století mají svůj původ také obrazové materiály, které měly být důrazným varováním pro všechny potenciální konzumenty. Ušetřen propagandě nezůstal ani filmový a knižní průmysl. Výběr z nich vám přinášíme v naší galerii.

user-avatar

Simona Knotková

5. 05. 2019 | 10:00

Zavří­t reklamu