Závozníci firmy Hlasivec, Praha, 20. léta

Závozníci firmy Hlasivec, Praha, 20. léta | zdroj: vysehradskej.cz


Vražda pankráckého Babiše! Zastřelil ho jeho vlastní syn

TÉMATA: praha | kriminální případy

user-avatar

Václav Pokorný

10. 11. 2017 | 12:00

Pankrácký velkopekárník Antonín Hlasivec je zastřelen 30. listopadu 1924 vlastním synem Zdeňkem. Toho k činu dohnaly psychické problémy.

Hlasivec svou pekárenskou živnost zakládá roku 1885 a během dvou desítek let už provozuje parní pekárnu, mlýn a obchodní dům. Jeho syn Zdeněk je protikladem svého otce a je  spíše bohémského založení, hraje divadlo, zpívá a maluje. Nelze se tedy divit, že mezi nimi vznikají výrazné konflikty. U syna Zdeňka se k tomu přidávají neutěšené manželské poměry a vše pak vrcholí jeho psychickými problémy. Mladý muž trpí stihomamem.

Osudného dne Zdeněk v pomatení smyslů střílí na svého otce v místech dnešní Sinkulovy ulice nad bývalým hotelem Slavia. Velkopekárník Antonín Hlasivec padá k zemi mrtev. Otcovražda je dokonána. Ve své době jde o velkou senzaci, která po mnoho měsíců plní stránky novin. O život přichází velmi bohatý muž, který je vzorem úspěšného self-made manaPrvní parní pekárna Antonína Hlasivce kolem roku 1905. Pohled z tehdejší Libušiny ulice, současné Marie Cibulkové. Na parcele za ohradou dnes stojí moderní mlýn a místo bílého domu vyrostla před několika lety bytová novostavba. Zdroj: vysehradskej.cz

Soudní proces se synem Zdeňkem probíhá rok a půl. Porota jej osvobozuje na základě psychiatrických posudků, podle kterých zastřelil otce v nepříčetnosti. Je převezen do  bohnického ústavu pro choromyslné, kde se léčí.

Je velmi pozoruhodné že už roku 1927 žádá o propuštění a je mu vyhověno. Následně se stěhuje do Paříže, kde provozuje malý hotýlek s názvem Du Progres nedaleko bulváru Saint-Michel. Tam za podezřelých okolností v roce 1931 umírá. Spekuluje, že byl otráven, ale policejní vyšetřování nakonec neprokázalo cizí zavinění.

Zdeněk Hlasivec je pohřben v Paříži, zatímco jeho otec odpočívá v rodinné hrobce na Vyšehradském hřbitově. Pekárenská tradice na Pankráci však žije dodnes. V místech původní Hlasivcovy pekárny, stávající ve vnitrobloku mezi ulicemi Na Pankráci a Marie Cibulkové, je dnes fungující pšeničný mlýn a vyrábějí se zde také křupky.

Zdroj
user-avatar

Václav Pokorný

10. 11. 2017 | 12:00

Zavří­t reklamu