válkaČeskoslovenskoobjevy

Vražda kurtizány Helen Jewettové byla první mediálně sledovanou vraždou

Vražda kurtizány Helen Jewettové byla první mediálně sledovanou vraždou
Zdroj: allthatisinteresting.com

Helen Jewettovou našli mrtvou 10. dubna 1836 v pokoji luxusního nevěstince, kde pracovala. Byla zle posekána sekerou a média možná vůbec poprvé začala celou záležitost nejen podrobně sledovat, ale také spekulovat, domýšlet a nafukovat. Smrt Helen Jewettové, hi-class prostitutky, lze považovat za první vraždu, na které si smlsl bulvár.

Tomáš Chalupa 3. března 2020

Vraždě Jewettové se podrobně věnovaly listy jako Sun, New York Herald, Courier, Enquirer a všechny neváhaly přinášet detaily o vraždě přímo z vyšetřování. Bylo to zajímavé, protože hi-class prostitutka měla zajímavé klienty z řad bankéřů, podnikatelů a politiků, a její smrt tak mohla zasáhnout některá velká jména tehdejšího New Yorku.

Mrtvolu našla majitelka nevěstince Rosina Townsendová. Nejprve cítila na chodbě kouř, který zjevně pocházel z pokoje Jewettové. Zavolala požárníky z nedaleké stanice a společně vnikli do pokoje. Ten byl plný kouře z hořící postele. Horší ale byl pohled na Jewettovou, která měla půlku těla zkrvavenou a měla také velké zranění na hlavě. Byla mrtvá, policie později našla nedaleko ležet sekeru a plášť, oba předměty patřily nepochybně vrahovi.

Jako první byl považován za pachatele poslední kunčaft devatenáctiletý Richard Robinson, se kterým byla Jewettová prokazatelně naposledy. Policie ho rychle našla a použila tehdy obvyklou policejní výslechovou metodu. Podezřelého přivedla přímo na místo činu. Robinson se tak zanedlouho díval na strašlivě posekané tělo Jewettové uprostřed ohořelého pokoje.

„Je mi čerstvě devatenáct a mám skvělé životní vyhlídky. Myslíte, že bych je všechny zničil, abych se dopustil něčeho takového,“ odpověděl policistům velmi arogantně Robinson. Jenže to už se o výslechu dozvěděly noviny a začaly rozvíjet spekulace. Mladý bohatý úředník zavraždil prominentní prostitutku, skandál byl na světě.

New York Herald přinesl obsáhlý portrét Jewettové včetně toho, co si ráda oblékala na sebe, a neopomněl zdůraznit, že jejími klienty byli mocní mužové Wall Streetu. Robinson ještě ani nestanul před soudem, a noviny už jej označily za nepochybného vraha.

2. června 1836 dav 6000 lidí rozběsněn mediálními články obklopil soudní budovu, kde stanul před soudem Richard Robinson. Všechny důkazy hrály proti němu, veřejné mínění jej odsoudilo, obhajoba také nepředvedla nejlepší práci, přesto se stalo cosi šokujícího. Robinson byl u soudu zbaven všech obvinění a prohlášen za nevinného. Svou roli sehrálo to, že byly skandalizovány a znedůveryhodněny všechny svědkyně – prostitutky, takže k jejím výpovědím nebylo přihlíženo. Média utrpěla obrovskou porážku, protože investovala mnoho prostoru a času osobě Robinsona, kterého vykreslila jako vraha. Nyní byl volný.

Kdo zabil Helen Jewettovou, se dodnes nedá s určitostí říct. Hlavním podezřelým stále zůstává Robinson, ale toho soud osvobodil. Z celé věci ale vyplynulo několik nových skutečností zejména pro noviny a novináře. Bylo jasné, že média nyní mají velkou moc vynášet soudy daleko dříve, než k tomu dojdou soudci. Jak s touto mocí naloží, to je na zodpovědnosti každého vydavatele, a jak se ukazuje, problémy jsou s tím až do dnešních dob.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu