válkaČeskoslovenskoobjevy

Vrány souloží s mrtvolami ptáků, zjistili vědci

Vrány souloží s mrtvolami ptáků, zjistili vědci
Zdroj: iflscience.com

Vrány jsou vysoce sociální tvorové a jejich vztahy v hejnu jsou poměrně komplikované. Navíc je pojí pevná pouta. Pokud nějaký z členů hejna zemře, ostatní se sejdou kolem jeho těla a hlasitě krákorají. A někteří dokonce s mrtvolou souloží.

Tomáš Chalupa 19. listopadu 2018

Nejsou v tomto podivném smutečním sexuálním aktu zdaleka jediní. Vědci pozorovali podobné chování u některých druhů delfínů nebo třeba kachen. Některé druhy zvířat kopulují s mrtvými členy své smečky či hejna. Vědci ale zatím tápou v tom, jak běžné toto chování je a kolika živočišných druhů se vlastně týká. A také nemají úplně jasno v tom, proč to vlastně dělají. „Je to něco, co jsme doposud nikdy systematicky nezkoumali,“ přiznává Kaeli Swiftová, bioložka z univerzity ve Washingtonu.

Věc je podle ní v případě vran mimořádně komplikovaná. Vrány totiž využívají mrtvá těla, aby mláďatům ukázala, že se jim mají vyhnout. Představují riziko přenosu nemocí a infekcí, takže vrány takto sdělují: „Pozor, padlému ptákovi se vyhýbejte“. Současně s mrtvými vránami kopulují, což je přesný opak.

Výzkumem se zjistilo, že nejpřirozenější reakcí vran je skutečně varovné krákání, kterým dávají ostatním najevo, že by se měli mrtvole vyhnout. Někteří jedinci, a je jich výrazná menšina, ale k mrtvolám slétají a stoupají si na ně. Dávají tím najevo převahu, agresi a někdy i s mrtvolou kopulují. Jsou zřejmě vystresováni přítomností mrtvoly, možná hraje roli, že jsou zrovna v období plození, zkrátka chovají se neobvykle. Nejde ale o nějaký běžný jev, alespoň zatím se nic takového nepotvrdilo. Bude ale potřeba provést další výzkum a pozorování, než vědci přijdou celé věci na kloub.

Další články

Zavří­t reklamu