válkaČeskoslovenskoobjevy

Vrak „prokletého“ křižníku USS Indianapolis byl nalezen díky náhodě

Vrak „prokletého“ křižníku USS Indianapolis byl nalezen díky náhodě
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 4 fotky+ 5 fotek

USS Indianapolis byl křižník, který byl potopen na samém konci druhé světové války, a jeho posádka prožila vinou chyb velení třídenní peklo ve vodě. Kapitán lodi se zastřelil, na palubě navíc byl vysoce cenný náklad. Vrak křižníku nalezen 70 let po jeho zkáze.

Tomáš Chalupa 24. června 2021

USS Indianapolis vezl zásadní komponenty k atomové bombě Little Boy, když byl potopen torpédy japonské ponorky I-58. Loď se potopila za 12 minut. 300 mužů zahynulo spolu s lodí, dalších 800 přeživších se drželo na hladině. Doufali v brzkou záchranu, zkáza křižníku nemohla přece nikomu uniknout a jistě brzy přijde pomoc. Takto doufali všichni včetně kapitána, ovšem velmi se mýlili.

Za celý den se neobjevilo jediné letadlo ani loď a námořníci začali být vyčerpaní a dehydrovaní. Navíc se přidal jeden zásadní faktor – žraloci. Ti útočili ve velkých počtech na zraněné a zesláblé muže. Zkáza Indianapolisu se tak současně stala největším útokem žraloků na lidi v historii. Když byl někdo pokousán a začal krvácet do vody, lákalo to další a další žraloky, kteří útočili na další námořníky, což zase vedlo k většímu množství krve ve vodě. Muži se neměli jak bránit, jen pár z nich mělo nože, jinak nebylo čím zubatým predátorům vzdorovat.

Po čtyřech dnech naprostého pekla se konečně objevila pátrací letadla. Nakonec bylo z moře vyzvednuto jen 317 mužů, většina z nich na pokraji sil, v deliriu, podchlazených, zraněných a napůl šílených. Vyšetřování odhalilo celou řadu pochybení ze strany velitelství, zejména nikdo nepátral po tom, proč křižník nedoplul na místo určení, a záchranná akce byla spuštěna, až když už muži tři dny zápasili ve vodě s žraloky. Místo toho byl ale potrestán kapitán, který údajně nedostatečně manévroval, a zapříčinil tak, že byla jeho loď zasažena torpédy. Byl to samozřejmě nesmysl, hledal se jen obětní beránek, kapitán McVay se nakonec zastřelil. Později bylo vyšetřování obnoveno a jeho jméno očištěno.

Thumbnail # Čtyřdenní peklo mezi žraloky
Mohlo by Vás zajímat:

Čtyřdenní peklo mezi žraloky

Existoval velký zájem pozůstalých i veřejnosti, aby byla vrak Indianapolisu nalezen, v roce 2001 a 2005 se pustily dvě výpravy do jeho hledání, ale neúspěšně. Až v roce 2016 došlo k zásadnímu průlomu. Výzkumník Dr. Richard Hulver si v zápisech všiml, že McVay několik hodin před zkázou lodi napsal do lodního deníku, že spatřil neznámé výsadkové plavidlo. Hulverovi se nakonec podařilo zjistit, o jakou loď šlo a kde se v onu chvíli vyskytovala. Byla to mnohaletá mravenčí práce, bylo to hledání jehly v kupce sena, ale Hulver věděl, že tam, kde bylo té noci ono neznámé plavidlo, ležel někde poblíž i vrak Indianapolis.

Filantrop Paul Allen pak poslal na své náklady do předpokládané oblasti novou výpravu a ta byla úspěšná. 19. srpna roku 2017 byl vrak konečně nalezen v hloubce 5,5 kilometru, což z něj dělá jeden z nejhlouběji nalezených vraků v dějinách. Vrak USS Indianapolisu byl okamžitě prohlášen za válečný hrob a celá posádka lodi  byla posmrtně oceněna Zlatou medailí, nejvyšším civilním vyznamenání udělovaným americkým Kongresem.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu