válkaČeskoslovenskoobjevy

Vrak německé ponorky byl nalezen u Dánska, pohlaváry do Argentiny nedovezla

Vrak německé ponorky byl nalezen u Dánska, pohlaváry do Argentiny nedovezla
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Ponorka U-3523 byla jednou z nejmodernějších nacistických ponorek. Byla postavena na konci války a vyslána byla ke speciálnímu tajnému úkolu. Dlouho se spekulovalo o tom, že na její palubě mohli být vysocí nacističtí pohlaváři, které odvezla do Argentiny. Nedávno se podařilo najít její vrak u břehů Dánska.

Tomáš Chalupa 8. května 2018

U-3523 byla vůbec nejmodernější ponorka, jakou nacisté za války postavili. Byl to technologický zázrak, který předběhl svou dobu. Vrak této ponorky byl nalezen u severního pobřeží Dánska. Ponorka byla zřejmě potopena náletem hlídkových letadel britského královského letectva. Dokonce se považuje za velmi pravděpodobné, že loď poslali ke dnu českoslovenští piloti, kteří v RAF sloužili při protiponorkových hlídkách. Mělo jít konkrétně o Liberator Jindřicha Beneše a jeho posádky z 311. bombardovací perutě.

Jenže ponorka se potopila dál, než uváděl Beneš, a je tak možné, že český pilot potopil jinou ponorku. Zničení U-3523 si nárokovaly i jiné posádky a není dodnes jasné, komu z nich se to skutečně podařilo. Každopádně ke dnu klesla jedna ze dvou těchto vysoce moderních ponorek. Němci jich sice postavili na konci války úctyhodných 133, ale na vodu jich spustili jen pár a pouze dvě vypluly k bojovým misím. Druhá válku přežila a v Bremerhavenu je z ní muzeum. Vrak U-3523 leží v hloubce 123 metrů a brzy bude prozkoumán. Na druhou stranu je nepravděpodobné, že by byla vyzvednuta na povrch. Průzkum tak budou provádět potápěči pod vodou.

U-3523 byla na své poslední plavbě pověřena tajným úkolem. Spekuluje se dodnes o tom, že měla převážet do bezpečí vysoké nacistické pohlaváry a vojenské důstojníky. Posádka čítala 58 mužů, na palubu se ale v případě potřeby vešlo více lidí. Ponorka měla schopnost doplout až do Jižní Ameriky, kde nacisté měli mnoho spřátelených politických režimů, zejména ten v Argentině. Právě proto se mnoho odborníků domnívá, že někteří nacisté se takto mohli dostat v posledních dnech války do bezpečí. U-3523 na to byla jako stvořená.

Stejně tak se odhaduje, že by na palubě mohly být nejrůznější cennosti, nebo dokonce poklady. Také by to mohly být technické výkresy zbraní a strojů či nějaké další vojensky cenné zařízení. Němci se takto na konci války pokoušeli dostat do Japonska, které ještě bojovalo, inženýrské plány svých zbraní a jejich citlivé součástky. Co konkrétně se na palubě této ponorky najde, ukáže až čas.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu