válkaČeskoslovenskoobjevy

Vrak nacistického letadla byl objeven ve francouzském jezeře

30. března roku 1943 havaroval německý stroj FW 58 C po nízkém průletu v jezeře Lac du Bourget. Nyní ho v jezeře našli potápěči a zjistili, že je stále ve velmi dobrém stavu. Plány na jeho vyzvednutí ale odmítají.

Tomáš Chalupa 12. února 2020

Stroj havaroval zřejmě při nezvládnutém nízkém průletu nad jezerem. Oba piloti se zachránili a dostali se do péče místních farmářů, kteří se o ně postarali. Nacisté na oplátku a jako poděkování propustili čtyři místní Francouze, které podezřívali z příslušnosti k hnutí odporu Résistance. Tím byl celý incident uzavřen, ale naštěstí se dostal do archivů, takže o něm existovaly historické záznamy. Stroj ležel v kalných a ledových vodách jezera 70 let. Jak zjistili potápěči, jeho vrak postupně koroduje a rozpadá se, ale celkově je stroj stále ve velmi dobrém stavu.

Letoun FW 58 Wiehe byl víceúčelový stroj, který si objednala luftwaffe už ve 30. letech jako své cvičné letadlo. Sloužilo ale také k přepravě osob, materiálu nebo raněných, ale také plnilo průzkumné úkoly. Vyrábělo se v licenci v Bulharsku, Rumunsku a Brazílii. Byl také do mnoha zemí exportován, několik strojů létalo před válkou i v československých barvách.

Vrak v jezeře Lac du Bourget (což je mimochodem největší jezero ve Francii) bylo možné najít jen za pomoci pokročilé potápěčské techniky. Nachází se totiž v hloubce 110 metrů, kde je nedostatek světla a voda je navíc kalná. Přesto se potápěčům podařilo stroj najít a vyfotografovat. Záběry vraku se objevily v několika televizních stanicích. Už se začaly spřádat i plány na vyzvednutí stroje, ale proti tomu se staví potápěči, protože letoun je sice v dobrém stavu, ale vyzvednutí by nemusel přežít a rozpadl by se. Zatím tak určitě zůstane tam, kde je, tedy na dně jezera Lac du Bourget.

Další články

Zavří­t reklamu