Z dánské středověké lodi vynesli potápěči i tuhle hlavu obludy.

Z dánské středověké lodi vynesli potápěči i tuhle hlavu obludy. | zdroj: messagetoeagle.com


Vrak dánské středověké lodi s děsivou hlavou zkoumají odborníci

TÉMATA: archeologie | nálezy | vraky | lodě

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 04. 2017 | 09:52

Archeologové pokračují v průzkumu vraku středověké lodi Gribshunden, která byla objevena na dně moře u švédských břehů. Gribshunden znamená kříženec gryfa a psa. A právě něco takového je ztvárněno na přídi lodě.

Už v roce 2016 skupina potápěčů postupně vynesla na pevninu části dánské středověké lodi včetně velké hlavy děsivé obludy, která byla umístěna na přídi lodi. Vše putovalo do Kodaně na analýzu. A potvrdily se předchozí teorie, že tyto dřevěné hlavy na přídích lodí byly ve skutečnosti barvené. "Je to úžasný nález, absolutně unikátní. V minulosti jsme se domnívali, že figuríny na lodích byly malované, teď máme konečně důkaz," říká Siiri Irskog, vedoucí archeolog projektu Gribshunden. 

Barvy na těchto figurínách, které se používaly na válečných lodích, byly voleny tak, aby zastrašily případného nepřítele. "Byla to součást psychologické války společně s ohlušujícím rachotem hudebních nástrojů, třepotáním vlajek a hromadou zbraní," vysvětluje Rolf Warming  ze Společnosti pro válečnou archeologii. 

Výzkum lodi stále není u konce, potápěči dále hledají další artefakty. Na pevnině odborníci hodlají zjistit, jaké barvy byly k namalování hlavy použity. To nebude lehký úkol, protože dřevěná hlava ležela celá staletí v moři. Vědci přesto doufají, že uspějí. 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

21. 04. 2017 | 09:52

Zavří­t reklamu