válkaČeskoslovenskoobjevy

Vrah mladé herečce rozřízl rty od ucha k uchu. Proč chtěl, aby vypadala jako šílený klaun?

Vrah mladé herečce rozřízl rty od ucha k uchu. Proč chtěl, aby vypadala jako šílený klaun?
Zdroj: AP
+ 4 fotky+ 5 fotek

Byla jednou z mnoha krásných dívek, které toužily po kariéře slavné herečky. Elizabeth Short se ale na rozdíl od spousty ostatních opravdu proslavit povedlo, a to aniž by si zahrála v jediném filmu. V roce 1947 byla totiž brutálně zavražděna a její smrt patří dodnes k nejznámějším neobjasněným případům v historii Spojených států.

Crazy Eyes 15. dubna 2015

Její jméno vám možná nic neřekne, do povědomí veřejnosti se totiž Beth zapsala spíše jako Černá Dahlia – podle filmu Blue Dahlia, který v době vraždy běžel v kinech, a své zálibě v černé barvě.

Po životě v luxusu zatoužila Elizabeth už v útlém mládí. V dobách, kdy ještě žila společně s matkou a sestrami ve městě Medford v Oregonu a přivydělávala si jako servírka, zjistila, jak její zevnějšek působí na opačné pohlaví. A začala toho využívat. Ráda se nechávala zvát do dobrých restaurací na obědy a večeře, navštěvovala noční kluby a občas přespávala v drahých hotelech.

V červenci roku 1946 se s konečnou platností rozhodla. Bez prostředků, ovšem s plným kufrem přepychových šatů se rozjela do Los Angeles s jediným cílem – prosadit se ve světě showbyznysu. V L.A. přespávala v laciných ubytovnách, později sdílela dvoupokojový byt v Hollywoodu s dalšími osmi mladými ženami, které také toužily pracovat u filmu. Zatímco se ale ony živily alespoň jako tanečnice, o Beth se šuškalo, že se kariéru snaží vybudovat prostřednictvím více či méně vlivných milenců.

Atraktivní Elizabeth Shortová byla ctižádostivá herečka, která se lehce seznamovala s muži

Atraktivní Elizabeth Shortová byla ctižádostivá herečka, která se lehce seznamovala s muži

Zda-li se ale drby o její promiskuitě zakládaly na pravdě, je otázkou. Po smrti u ní totiž byla zjištěna vrozená vada vagíny, která neumožňovala průnik mužského genitálu, čímž byla prakticky vyloučena klasická soulož.

15. ledna 1947 objevila Elizabethino znetvořené tělo obyvatelka losangelské čtvrti Leimer Park, když si šla k obuvníkovi vyzvednout opravené boty. Při procházení ulicí s tehdejším názvem Norton 39th Avenue si všimla, že kus od ní leží v pase rozpůlená krejčovská figurína. Když ale došla blíž, ihned poznala, že o figurínu se rozhodně nejedná. Leželo před ní na zemi nahé ženské tělo, zcela rozpůlené v pase. Okamžitě utíkala domů a zavolala policii.

Tělo Elizabeth Shortové bylo rozřezáno na dvě části.

Tělo Elizabeth Shortové bylo rozřezáno na dvě části.

Kriminalisté po příjezdu nevěřili vlastním očím. Kromě toho, že bylo tělo rozděleno na dvě části zjevně obyčejným kuchyňským nožem, na hlavě se našla celá řada podlitin a na končetinách oděrky od provazu. Detektivové naznali, že oběť zřejmě před smrtí visela hlavou dolů a byla mučena. Vrah také použil nůž, aby ženě rozřízl rty od ucha k uchu, čímž její obličej vzbuzoval dojem „usměvavého nepříčetného klauna“. Uříznuta byla i pravá bradavka.

Mrtvola byla identifikována jako dvaadvacetiletá Elizabeth Short, případu se ujali zkušení detektivové a dostalo se mu velké pozornosti ze strany médií. K brutální vraždě mladé dívky se přiznalo na padesát mužů a žen, kteří byli ze seznamu podezřelých postupně vyřazeni. Mezi potenciálními vrahy se vyskytovala i taková jména jako oscarový režisér Orson Welles nebo folkový zpěvák Woody Guthrie. Důkazy ale nikdy ničí vinu jednoznačně neprokázaly.

Smrt Černé Dahlie se stala jakýmsi mýtem, na jeho motivy byla natočena řada filmů i seriálů. Skutečný Elizabethin vrah ale nikdy nebyl dopaden.

Další články

Zavří­t reklamu