válkaČeskoslovenskoobjevy

Vrah amerického snipera elektrické křeslo nedostal. Sloužil v bojových misích

Vrah amerického snipera elektrické křeslo nedostal. Sloužil v bojových misích
Zdroj: washingtonpost.com

Zabil svého kolegu mariňáka, navíc národního hrdinu. Sám byl psychicky narušený, trpěl posttraumatickou stresovou poruchou a schizofrenií. Soud mu nyní za vraždu Chrise Kyla a Chada Littlefielda dal doživotí bez možnosti předčasného propuštění.

Tomáš Chalupa 3. března 2015

Eddie Routh měl po návratu z Iráku psychické problémy, o tom vědělo mnoho lidí. Chris Kyle, legendární odstřelovač, se mu snažil pomoci, rozptýlit ho, aby přišel na jiné myšlenky. Proto ho 3. února 2013 ještě společně s kamarádem Chadem Littlefieldem vzal na střelnici Glen Rose nedaleko města Forth Worth. Měli si jen tak pro zábavu zastřílet. Routh počkal, až oba muži dostřílí a budou mít prázdné zásobníky a pak je zastřelil. Oba byli na místě mrtví.

Routh pak odjel v Kylově autě a ke všemu se přiznal své sestře. Pak se pokusil uprchnout, ale policie ho po honičce dostihla. Soud trval jen měsíc. Obhajoba argumentovala především Routhovým psychickým stavem a také tím, že sloužil v bojových misích. Armáda nikdy neodsuzuje k smrti své příslušníky, ať už spáchali cokoliv. Přestože se spekulovalo, že za vraždu národního hrdiny a dalšího člověka padne trest smrti, Routh byl nakonec odsouzen k doživotí bez možnosti propuštění. Státní zástupkyně konstatovala, že vražda byla chladnokrevná a promyšlená a Routh rozhodně nejednal v žádném pominutí smyslů.

Režisér Clint Eastwood natočil o Chrisu Kylovi životopisný film American sniper. Do kin v České republice jde 5. března.

Další články

Zavří­t reklamu