válkaČeskoslovenskoobjevy

Hitlerův konstruktér předpověděl, že Marsu bude vládnout jistý Elon

Hitlerův konstruktér předpověděl, že Marsu bude vládnout jistý Elon
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 4 fotky+ 5 fotek

Elon Musk se právě v těchto dnech zapisuje opětovně do dějin, když jeho raketa poprvé ponese do vesmíru dvojčlennou posádku astronautů. A nemá zůstat jen u toho. Extrémně ambiciozní Elon Musk už hledí k Měsíci a hlavně k Marsu. Nedá si pokoj, dokud tam nepošle člověka a rudou planetu neosídlí. Tak to ostatně předpověděl Wernher von Braun, otec nacistického raketového programu, když prohlásil, že Marsu bude jednou vládnout Elon.

Tomáš Chalupa 6. dubna 2021

Wernher von Braun (1912–1977) pracoval v dobách Třetí říše pro Německo, tedy přesněji Hitlera, na vývoji balistických raket. Sám von Braun to bral jako možnost otestovat si všechny potřebné technologie pro let člověka do vesmíru. Nacisté ho zajímali jen potud, pokud mu umožňovali stavět rakety. Na druhou stranu Hitler se sice o vesmír zajímal, ale rakety chtěl primárně pro to, aby je mohl střílet na Londýn. Tak vzniklo spojenectví spíše z rozumu než z lásky, které oběma stranám přineslo výhody. Von Braun skutečně dokázal sestrojit rakety V1 a V2, kterými se snažil Hitler zvrátit průběh války, a současně se stal prominentním raketovým inženýrem, zřejmě nejlepším ve své době.

Po válce se mu to hodilo. Američané jej zadrželi, ale místo aby ho oběsili, svěřili mu do rukou svůj vlastní raketový program. Dodnes je tato spolupráce dávána za vzor jako morálně pochybného postupu Američanů vůči některým nacistům. Něco na tom jistě je, ale nebýt von Brauna, Američané by se do vesmíru podívali mnohem později, než tomu bylo ve skutečnosti.

Von Braun tak žil v poklidu a mohl se dál věnovat práci na amerických raketách a přitom měl ještě čas sepisovat knihy plné vizí cest do vesmíru. Jeho nákresy vesmírných stanic inspirovaly Stanleyho Kubricka při natáčení kultovního filmu 2001: Vesmírná odysea (1968). V roce 1952 vyšlo knižně jeho megalomanské, nicméně v mnoha ohledech prorocké dílo s názvem Projekt Mars. Netýkal se ničeho jiného, než podrobného popisu kolonizace Marsu. Ve von Braunově plánu mělo k Marsu letět 10 velkých raket se 70 kosmonauty na palubě. Von Braun vše propočítával do nejmenších detailů, věnoval se spotřebě kyslíku i zásobám potravin. Jeho dílo zaujalo i Walta Disneyho, přestože bylo kompletně celé v rovině teorie, protože v 50. letech nic takového technologie neumožňovaly.

Thumbnail # Hitlerův nejlepší špion Gehlen dostal nacisty za pomoci CIA na svobodu
Mohlo by Vás zajímat:

Hitlerův nejlepší špion Gehlen dostal nacisty za pomoci CIA na svobodu

Von Braun ve svém spise také teoretizoval o prvním politickém uspořádání v marsovské kolonii. Psal, že v čele kolonie bude stát vládce s titulem Elon. Elon měl vládnout v čele kolonie vždy po dobu pěti let. Měl být volen marsovským parlamentem, složeným ze dvou komor.

Je to samozřejmě jen bizarní shoda slov, ale přesto je až neuvěřitelné, že otec vesmírného programu USA nazval vládce Marsu jménem Elon a muž tohoto jména nyní skutečně usiluje o kolonizaci Marsu. Skoro by se až člověku nechtělo věřit, že jde jen o pouhou náhodu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu