válkaČeskoslovenskoobjevy

Volný pád v praxi: muž se naštval, obrnil a vyzbrojil buldozer a srovnal půlku města se zemí

Marvin Heemeyer vedl dlouhé roky spor s městem ohledně pozemků. Podobných sporů se vede mnoho a dopadá to různě. Tenhle spor ale dopadl nevídanou odplatou, při které byly povolány vrtulníky a národní garda proti buldozeru přeměněnému na tank.

Tomáš Chalupa 3. května 2018

Pozemková komise v coloradském městě Gramby rozhodla, že vedle Heemeyerova obchodu s tlumiči nechá postavit továrnu. Město se předtím dlouhé roky snažilo odkoupit i Heemeyerův pozemek, ale jeho požadavky byly přemrštěné. Heemeyer tak sice měl pozemek, ale mezi jeho domem a obchodem měla vyrůst továrna. Heemeyer přitom celá léta používal doposud volnou plochu jako zkratku domů ze svého obchodu. Pochopitelně nebyl z vývoje věcí nadšený a opakovaně se snažil rozhodnutí pozemkové komise zvrátit. Marně. Na začátku roku 2003 se proto Heemeyer rozhodl, že má všeho tak akorát dost. Vyhlásil městu válku a rozhodl se sestrojit si opravdu účinnou zbraň.

Před několika lety si koupil buldozér Komatsu D355A. Nyní se mu tenhle stroj náramně hodil. Déle než rok pracoval na jeho vylepšení v „killdozer“. Opancéřoval ho ocelovými pláty, které ho činily prakticky neprůstřelným klasickými střelnými zbraněmi. Později se ukázalo, že pancíř byl skutečně mimořádně účinný, neprošla jím ani jediná kulka.

Do kabiny nainstaloval videokameru, napojenou na dva monitory uvnitř. Díky tomu mohl vidět do okolí, protože výhled z kabiny byl omezený a jak se ukázalo, nebylo z ní možné vylézt. Do killdozeru dal také automatickou a ostřelovačskou pušku, brokovnici a pistoli. Tank byl hotov.

4. června roku 2004 se Heemeyer uzavřel do kabiny buldozeru a vyrazil na svou cestu pomsty. Při jízdě demoloval mnoho budov, mezi jinými poštu, radnici, redakci místních novin, dům vdovy po soudci, a mnoho dalších. Jak se později ukázalo, každý zbořený nebo poškozený dům byl nějak spjatý s Heemeyerovým případem. Byla to přesně naplánovaná pomsta.

Ve městě vypukla panika a úřady se rozhodly povolat Národní gardu a letectvo. Konkrétně vrtulníky Apache, které mohly svými protitankovými střelami buldozer zlikvidovat. Heemeyer řádil 2 hodiny a 13 minut a za tu dobu poškodil nebo zbořil 13 budov. Pálil po policistech ze svých střílen, ti zase po něm, aniž by mu mohli cokoliv udělat. Došlo dokonce na bizarní souboj. Cody Docheff se nejprve pokusil vypálit ze své poloautomatické pušky na killdozer, ale viděl, že to nemá žádný efekt. Tak nasedl do mohutného kolového scraperu, stroje používaného na stavbách silnic, a vyrazil proti killdozeru. Ten ale mohutný scraper jednoduše odtlačil z cesty a pokračoval v jízdě. Další policista po killdozeru hodil granát, ale ten neměl žádný účinek. Heemeyer pálil po policistech a situace se stávala kritickou. Nikomu se nechtělo nasazovat vrtulníky, které mohly napáchat spoustu vedlejších škod, ale něco se muselo stát.

A stalo se. Heemeyerův killdozer se pokazil a nechtěl jet dál. Ze stroje unikaly tekutiny a byl zjevně přehřátý. Heemeyer se podle všeho pokoušel ze stroje dostat, ale nešlo to. Navíc jej začali obkličovat členové jednotky SWAT. Najednou se ozval z kabiny výstřel. Heemeyer se zastřelil svou brokovnicí. Z kabiny se ho nedařilo dostat. Dvakrát byla neúspěšně použita trhavina, nakonec se do kabiny hasiči museli prořezat acetylenovým hořákem.

Jeho devastační jízda zničila nebo poškodila 13 domů a napáchala škody za 7 milionů dolarů. Nikdo nebyl zraněn, ale není to zřejmě tak, že by se Heemeyer ohlížel na civilní oběti. V mnoha domech byli lidé ještě v době příjezdu killdozeru a jen se štěstím se jim podařilo zavčas utéct. FBI našla v Heemeyerově domě mnoho kazet s nahrávkami, kde mluvil o svých motivech pro pomstu. Zmínil také, že si nikdy nikdo nevšiml, že přestavuje buldozér na tank. A také se ukázalo, že někteří z návštěvníků jeho obchodu o jeho úmyslech věděli a dokonce ho v nich povzbuzovali. Každý si rád zanadává na vedení města, ale asi nikoho nenapadlo, že Heemeyer svůj čin dovede do konce.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu