válkaČeskoslovenskoobjevy

Vojenský pancíř budoucnosti by mohl být vyroben z lidských vlasů

Vojenský pancíř budoucnosti by mohl být vyroben z lidských vlasů
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Vlasy mají jednu velmi zajímavou vlastnost. Prakticky je nejde roztrhnout, jsou velmi pevné. Vědci z univerzity v San Diegu se dokonce domnívají, že na bázi vlasů by mohly být v budoucnosti konstruovány ochranné obleky pro vojáky.

Tomáš Chalupa 1. února 2017

Vlasy jsou úžasné. Mohou se natáhnout až na více než 1,5 násobek své původní délky. Jejich schopnost nést závaží je porovnatelná s ocelí. Vlasy se skládají ze dvou hlavních částí – kůry, což je šroubovice složená z vláken, druhou část pak tvoří amorfní neuspořádaná struktura. Obě tyto složky fungují dohromady a mají zásadní vliv na pevnost vlasů.

Zajímavá je zejména jedna vlastnost vlasu. Čím více je natahován a čím větší silou se na něj působí, tím je pevnější. Je to unikátní vlastnost, kterou mají na svědomí právě ony dvě zmíněné složky vlasu. Pokud by se podobné vlastnosti podařilo vtělit do osobního pancíře, měl by schopnost přizpůsobovat se tlaku projektilu a zcela ho zabrzdit. Byl by přitom mimořádně lehký a tenký.

Samozřejmě je zatím jen mlhavá představa, jak by se měl vlas nebo látka s podobnými vlasnostmi přetavit na funkční oblek, nicméně vědci ze San Diega jsou přesvědčení, že právě tudy vede cesta a chystají se k dalšímu výzkumu. Vlasový oblek tak jednou možná bude realitou.

Další články

Zavří­t reklamu