válkaČeskoslovenskoobjevy

Vojáky ve Vietnamu napadaly kameny tajemné opice

Vojáky ve Vietnamu napadaly kameny tajemné opice
Zdroj: warhistoryonline.com

Je to bizarní a málo známý příběh z války ve Vietnamu. Jeden z kopců v této zemi pojmenovali Američané Opičí hora. Vojáci zde velmi často pozorovali podivné opice a dokonce se s nimi dostávali do konfliktů. Nikdo nikdy ale žádnou opici nezastřelil a je otázka, zda tajemní opi vůbec existovali.

Tomáš Chalupa 13. dubna 2019

Američané pro tyto opice měli pojmenování, říkali jim „rock apes“, protože po nich údajně házely kameny. To je chování značně neobvyklé, u primátů takřka nepozorované. Naopak americká armáda se s případy setkání s těmito opicemi setkávala poměrně často a jejich největší výskyt byl právě kolem Opičí hory (vietnamský název Son Tra), na jejímž vrcholu postavili Američané komunikační centrum.

Nešlo o žádné makaky nebo orangutany, ale podivné opice, s tělem vysokým jako průměrný dospělý muž, velmi silné tělesné konstrukce a velmi zručné. Opice prý házely nejen kameny, ale také házely zpět granáty, které po nich občas vojáci hodili.

Vyskytovaly se ve skupinách, většinou jich vojáci zahlédli více pohromadě. Jejich domovem byly ty nejméně probádané a odlehlé části džungle. Zprávy o nich původně všichni považovali jednoduše za zprávy o orangutanech, které si vojáci přibarvili. Jenže většina toho, co vojáci popisovali, se na chování orangutanů příliš nehodí. Gibboni jsou zase mnohem menší, těžko by někdo tvrdil, že mají na výšku 180 centimetrů. Postupem času začalo převládat tušení, že by mohlo jít o něco jiného. Američané ale nikdy nenašli ani jediného opa, nikdo ho neulovil ani nechytil. Vše zůstalo v rovině spekulací po celou dobu války.

Hlášení o podivných opicích házejících kameny po vojácích se objevovaly na obou stranách válečného konfliktu.

Hlášení o podivných opicích házejících kameny po vojácích se objevovaly na obou stranách válečného konfliktu.

Také na druhé straně fronty ale byly hlášení o těchto opicích velmi časté, a tak dokonce generál Hoang Minh Ha v roce 1974 zorganizoval speciální expedici, která měla opici najít a přinést její tělo. Nenašla se ani opice, ani tělo, ani vůbec žádné důkazy, že nějaká opice existuje.

Po válce zorganizoval další expedici profesor Vo Quy z Vietnamské národní univerzity. A bohužel se stejným výsledkem. V okolí Opičí hory ani nikde jinde nenašel nic, co by výpovědi vojáků potvrzovalo. Jediný, kdo byl alespoň trochu úspěšný, byl profesor Tran Hong Viet, který v džungli objevil otisky nohou, které připomínaly lidské, ale lidské nebyly. Zřejmě patřily nějakému primátovi.

Co tedy za všemi těmi zprávami o podivných primátech žijících hluboko ve vietnamské džungli je? Zřejmě přeludy, které vystresovaní vojáci, kteří navíc často kouřili trávu, mohli vidět za každým keřem v neprostupné džungli. Jiné vysvětlení se zatím bohužel nenabízí.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu