Sam Sweeney hraje nad hrobem Richarda Howarda na jeho housle.

Sam Sweeney hraje nad hrobem Richarda Howarda na jeho housle. | zdroj: bbc.com


Voják zahynul v bitvě, nad hrobem mu po sto letech zahráli na housle, které si tehdy sám vyrobil

TÉMATA: první světová válka | hudební nástroje

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 06. 2017 | 11:00

Richard Howard zemřel v bitvě u Messines 7. června 1917. Howard si vyrobil své vlastní housle, s jejich výrobou začal v roce 1915, ještě než narukoval do armády. Housle, které vyrobil, ho přežily a dostaly se v roce 2009 do rukou folkového muzikanta Sama Sweeneyho.

Howard byl zapálený muzikant a výrobce hudebních nástrojů, který hrál na různých kulturních akcích v Leedsu. Pak ale narukoval k 10. pluku vévody z Wellingtonu a odešel na západní frontu. Byl jedním ze sedmi mužů pluku, kteří zahynuli hned první den bitvy odehrávající se v Belgii. Jeho nástroj, který měl s sebou, zůstal rozbitý na kousky. Koupil ho ale v aukci Roger Claridge, jiný výrobce nástrojů. Housle opravil ve své dílně a všiml si jména, které bylo na vnitřní straně houslí. Poprosil Sweeneyho a jeho otce, jestli by se nepokusili zjistit o Howardovi více. 

Právě Sweeneyho otec dal dohromady celou skládačku a vypátral i Howardovy příbuzné. Sám Sweeney pak zahrál přesně po sto letech od Howardova úmrtí nad jeho hrobem v Ypres. "Bylo to úžesné. Přišlo přes sto lidí, někteří z nich byli Howardovi potomci. Jeho vnučka dokonce napsala báseň, kterou na místě přednesla. Bylo to velmi dojemné. Jeho celá rodina se zde sešla jen kvůli těmhle houslím," řekl Sweeney. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 06. 2017 | 11:00

Zavří­t reklamu