válkaČeskoslovenskoobjevy

Voják psal za války svému tajnému příteli. Historik o tom chce vydat celou knihu

Voják psal za války svému tajnému příteli. Historik o tom chce vydat celou knihu
Zdroj: atlasobscura.com

Válečná korespondence zná hlavně milostné dopisy, ve kterých si vojáci psali se svými manželkami či přítelkyněmi. Ani listy homosexuálních párů ale nebyly výjimkou, jen se psaly potajmu a většina byla zničena. Dopisování mezi dělostřelcem Gilbertem Bradleym a jeho přítelem Gordonem se dochovalo i do dnešní doby.

Simona Knotkova 27. února 2017

Když Mark Hignett z britského muzea Oswestry Town Museum poprvé narazil na trojici dopisů, podepsanou záhadným G, myslel si, že se jedná o korespondenci mezi mužem a ženou. „Můj drahý chlapečku,“ začínaly pravidelně dopisy adresované H.G. Bradleymu do vojenského přípravného kempu ve skotském Whithornu.

Gilbert Bradley

Gilbert Bradley

Hignett se začal pídit po dalších částech korespondence, až se mu na eBay podařilo najít dalších tři sta dopisů. Ke svému překvapení ale zjistil, že se jednalo o dopisování dvou mužů. V době, kdy byla homosexualita v Británii zakázaná, se jednalo o skutečně riskantní záležitost.

Podle historikova průzkumu se Gordon a Gilbert poprvé setkali na hausbótu v roce 1938. Když o rok později propukla válka a muži byli odváděni do boje, Gilbert předstíral epileptické záchvaty, aby se narukování vyhnul. Bohužel se tak ale nestalo a on musel nastoupit. Vztah s milovaným Gordonem tak udržoval alespoň prostřednictvím dopisů.

Jeden z dochovaných dopisů

Jeden z dochovaných dopisů

„Udělej pro mě jednu věc a myslím to smrtelně vážně. Chci, abys všechny dopisy zničil. Prosím, miláčku, udělej to pro mě,“ stojí v jednom z Gordonových dopisů. Gilbert však jeho slova nevyslyšel, a dochovanou korespondenci si později za více jak 38 tisíc koupil Hignett na internetu.

V plánu má vydat o jejich utajeném vztahu celou knihu. Jedno už ale můžeme vědět i teď – Gilbert sice válku přežil, ale vztah dvojice nevydržel. Gilbert zemřel v roce 2008 a jeho bývalý milenec asi o patnáct let před ním.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu