Chris Novell téměř nevidí, přesto je jeho největším koníčkem fotografování.

Chris Novell téměř nevidí, přesto je jeho největším koníčkem fotografování. | zdroj: dailymail.co.uk


Voják přišel v boji o zrak, teď se dal na focení

TÉMATA: fotografie | velká británie | vojáci | hendikepovaní lidé

user-avatar

Tomáš Chalupa

17. 02. 2016 | 15:00

Dvaatřicetiletý britský voják Chris Nowell přišel téměř kompletně o zrak, když při útoku u města Hílmand vybuchla blízko něj raketa. Vidí jen velmi slabě na jedno oko. Jeho život se změnil, ale s pomocí manželky a společenství válečných veteránů krizi přečkal a našel si i nový koníček - focení.

Nowell poté, co po měsíčním léčení přišel domů, upadl do depresí. Bál se vycházet z domu, protože prakticky neviděl. Jeho žena Claire ho ale přesvědčila, aby začal navštěvovat společenství stejně postižených vojáků –  Blind Veterans UK. Tam našel ztracenou rovnováhu i nový koníček, kterým se stalo překvapivě fotografování. "Aspoň mám důvod jít někam ven a nesedím jen tak zbůhdarma doma. Předtím jsem neměl motivaci dělat vůbec nic,"  vysvětluje Nowell. 

Fotografuje každý týden a vždy ho při tom doprovází jeho žena Claire. Začátky ale byly mimořádně obtížné. "Trvalo mi skoro dva roky, než jsem se vůbec naučil používat fotoaparát," vzpomíná Nowell. Ze začátku se bál vůbec začít, ale nyní už má jistotu a ví, co dělat. Bohužel zrak v jeho oku se postupem času zhoršuje. Aby mohl fotografovat, musí být velmi dobré světlo. "Pokud není, jednoduše řeknu – balíme to, přijdem jindy,"  poznamenává Nowell. 

Navzdory hendikepu se Nowell snaží žít naplno a plně se věnovat svému koníčku. Nezapomíná přitom na svou rodinu ani na bývalé kamarády. V rámci výměnného programu s americkými veterány už dvakrát navštívil Spojené státy. Své fotografie propaguje na Facebooku. Podívejte se na některé z nich do naší fotogalerie.

user-avatar

Tomáš Chalupa

17. 02. 2016 | 15:00

Zavří­t reklamu