válkaČeskoslovenskoobjevy

Voják napadl nepřítele pivními lahvemi, byl za to vyznamenán

Voják napadl nepřítele pivními lahvemi, byl za to vyznamenán
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 2 fotky+ 3 fotky

William „Bill“ Speakman byl jedním ze 100 000 britských vojáků, kteří se vylodili v Koreji, aby zasáhli do tohoto krvavého konfliktu. Speakman se zapsal do dějin opravdu kuriozním způsobem, jakým napadl nepřítele.

Tomáš Chalupa 24. března 2021

Speakman byl příslušníkem Královského skotského praporu zvaného Black Watch. Toužil bojovat s nacisty, ale válka v Evropě skončila pět dní poté, co narukoval. V roce 1951 se mu ale bojová příležitost naskytla v Koreji. 4. listopadu onoho roku se snažil společně s dalšími vojáky dobýt Kótu 317, kterou Číňané velmi silně opevnili. Britové zaútočili a obránce překvapili. Zahnali je z kopce s vlastními minimálními ztrátami. Ovšem nepřítel se vrátil, aby kopec dobyl zpět. 6000 Číňanů se hnalo proti čtyřem stovkám Britů.

Uprostřed nejtěžších bojů dostal Speakman rozkaz, aby jednotkám v první linii doručil ruční granáty. Speakman ale nedostal příležitost granáty donést na místo, protože byl sám napaden. Začal společně s dalšími šesti vojáky házet na Číňany granáty, čímž zcela rozvrátil jejich útok. Byl při tom zraněn a zůstal na místě, zatímco ostatní se museli stáhnout. Granáty mu postupně došly, takže nakonec házel na Číňany jen prázdné pivní lahve, které se válely v zákopech. Vydržel se bránit v zákopu až do doby, než přišly posily. Byl to neuvěřitelný výkon, za který byl jako vůbec první vyznamenán Viktoriiným křížem z rukou samotné královny Alžběty II.

Thumbnail # Voják Desmond Doss nevzal do ruky pušku, přesto byl v první linii
Mohlo by Vás zajímat:

Voják Desmond Doss nevzal do ruky pušku, přesto byl v první linii

Po válce sloužil Speakman dále v armádě, postupně vystřídal různé štace v Malajsii. Po 22 letech služby v roce 1968 odešel do výslužby. I nadále ale žil aktivním životem, lezl po horách a pilotoval letadlo ještě ve svých 60 letech. Žije dodnes v Chelsea, byť je už bohužel upoután na vozík. Je jediným ze čtyř držitelů Viktoriina kříže z Koreje, který je doposud naživu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu