válkaČeskoslovenskoobjevy

Voják, který zabil Bin Ladina, promluvil: Díval jsem se mu do očí, než jsem vystřelil

Voják, který zabil Bin Ladina, promluvil: Díval jsem se mu do očí, než jsem vystřelil
Zdroj: dailymail.co.uk

Člen speciálního tým SEAL Rob O´Neill ve vůbec prvním televizním rozhovoru popsal celou operaci. „Díval jsem se mu přímo do očí, než jsem vystřelil kulku, která mu prorazila lebku,“ řekl O´Neill. Bin Ladin zemřel jeho rukou a viděl, že si pro něj přišla smrt.

Tomáš Chalupa 13. listopadu 2014

O´Neill promluvil o akci v interview pro stanici Fox News. „Stál jsem dvě stopy od něho, on měl ruku položenou na své manželce, snažil se za ní skrýt a dostat se ke zbrani. Byl to obličej, který jsem viděl tisíckrát. Pomyslel jsem si: Máme ho, ukončíme válku,“ řekl O´Neill v rozhovoru.

Rob O´Neill

Rob O´Neill

Chlapík, který začínal jako rozvážeč pizzy v městečku Butte v Montaně, se stal členem elitní jednotky SEAL Team Six. Tato jednotka zachránila například také kapitána uneseného tankeru Richarda Phillipse, kterého drželi somálští piráti v malém záchranném člunu. Tento příběh byl zfilmován, hlavní roli si zahrál Tom Hanks. Ale zpět k O´Neillovi.

Usama Bin Ladin, cíl nejvyšší důležitosti

Usama Bin Ladin, cíl nejvyšší důležitosti

Když dostal zprávu, že má jít do této akce, považoval za velmi pravděpodobné, že skonči v zajetí nebo ho zabijí. Mohlo se stát mnoho věcí. Dům mohl být podminovaný, nebo se mohl Usama vyhodit do povětří sám, pokud by zjistil, že je v beznadějné situaci. Pokud by se tým nedostal včas z místa, zatkli by je Pákistánci a skončili by ve vězení. „Věděli jsme, že se dostaneme tam, ale ne zpět. Byla to pro nás jednosměrná mise,“ řekl O´Neill. Když se muži po devadesáti minutách dostali ve vrtulníku zpět nad Afghanistán, měli obrovskou radost, protože si uvědomili, že budou žít. „Dodnes přemýšlím, jestli to, co jsem udělal, byla ta nejlepší, nebo nejhorší věc, co jsem kdy udělal,“ dodal O´Neill.

Do tohoto domu vnikli, aby zabili Usamu Bin Ladina

Do tohoto domu vnikli, aby zabili Usamu Bin Ladina

Jeho příběh je zajímavý, ale skrývá několik ale. Už dříve totiž jiný příslušník jednotky Matt Bissonette v knize Nelehký den zveřejnil svou verzi příběhu. Bin Ladina postřelil první předsunutý střelec, tzv. pointman, a dílo dokonali nejméně další dva členové týmu. Jenže Bissonettovi hrozí za vyzrazení tajných informací a porušení slibu mlčenlivosti stíhání a soudní tahanice, jak ho už upozornil i mluvčí Pentagonu Georg Little. Stejné problémy asi čekají i O´Neilla. A aby toho nebylo málo, mluvčí amerického námořnictva Jefferies prohlásil, že neexistují žádné záznamy, že by u SEAL sloužil muž jménem O´Neill. „Pokud by u SEAL sloužil, jistě by s přísně tajnými informacemi nechodil do televize. To je prostě u příslušníků SEAL vyloučeno,“ dodal Jefferies.

O´Neill se dnes živí jako motivační řečník

O´Neill se dnes živí jako motivační řečník

Další články

Zavří­t reklamu