válkaČeskoslovenskoobjevy

Voják Desmond Doss nevzal do ruky pušku, přesto byl v první linii

Voják Desmond Doss nevzal do ruky pušku, přesto byl v první linii
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 1 fotka+ 2 fotky

Desmond Doss je americký válečný hrdina, který se proslavil svým odmítáním nošení zbraně a zabíjení. Sloužil jako zdravotník v americké armádě v bitvě na Okinawě. Tam se mu podařilo zachránit nejméně 75 životů.

Tomáš Chalupa 22. ledna 2021

Desmond Doss byl vychováván svou matkou jako adventista sedmého dne, což je křesťanská sekta, která mimo jiné zcela odmítá násilí. Kvůli velké hospodářské krizi musel brzy přestat chodit do školy, aby mohl pomáhat svým rodičům s prací na farmě. Po svých 18. narozeninách se dal k námořnictvu, ale odmítal nosit zbraň nebo zabíjet nepřátele.

Byl zařazen k 77. Pěší divizi jako medik, když předtím prošel krátkým výcvikem pro polní lékaře. Byl poslán do Pacifiku, kde vrcholila válka s Japonskem a schylovalo se k bitvě na ostrově Okinawa. Doss a jeho jednotka sváděli těžké boje na skalnatém hřebeni zvaném Hacksaw Ridge, kde je měli Japonci jako na talíři, a ztráty byly ohromné. Velitelé nařídili stáhnout se z neudržitelné pozice. Jenže zdaleka na všichni vojáci se mohli spustit po lanech dolů ze skalnatého útesu do bezpečí. Nahoře zůstávaly desítky raněných, kteří dolů nemohli. Jediný, kdo u nich zůstal, byl Doss. Jednoho po druhém přinášel k okraji útesu  a pak je na provazech spouštěl dolů. Takto to dělal celý den, než dostal dolů 75 zraněných vojáků, které jinak čekala jistá smrt.

Thumbnail # Mel Gibson začal natáčet neuvěřitelný příběh o pacifistovi ve válce
Mohlo by Vás zajímat:

Mel Gibson začal natáčet neuvěřitelný příběh o pacifistovi ve válce

Doss se dostal z ostrova na palubě válečné zdravotní lodi USS Mercy. Za svou chrabrost a pomoc druhým byl vyznamenán Medailí cti. Po válce dostal tuberkulózu a strávil pět let v nemocnici. Jeho nemoc ho trápila po zbytek života, přišel postupně o plíci, pět žeber, a nakonec oslepl. Zemřel 26. března roku 2006. Mel Gibson natočil o jeho hrdinském životě oceňovaný snímek Zrození hrdiny (Hacksaw Ridge) s Andrewem Garfieldem v hlavní roli.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu