válkaČeskoslovenskoobjevy

Vodní planety jsou roztroušeny po celé Mléčné dráze

Podle nové studie jsou planety o velikosti Země, které obsahují velké množství vody, roztroušeny po celé naší galaxii. Vodní světy mohou hrát velkou roli při hledání života v hlubokém vesmíru, protože odborníci se domnívají, že voda je pro život nezbytná.

Tomáš Chalupa 17. září 2018

Vědci shromáždili nová data z Keplerova teleskopu a došli k závěru, že velké množství planet má nejméně 50 procent vody. Země má přitom, pokud bychom se podívali pouze na váhu, pouhých 0,02 procenta vody. „Je pro nás velké překvapení, že ve vesmíru je tolik vodních světů,“ říká autor studie Li Čeng z Harvardské univerzity.

Jeho tým přišel s novým náhledem na celou problematiku. Doposud bylo odhaleno zhruba 4000 exoplanet, které jsou svou velikostí srovnatelné se Zemí. Li Čeng se podíval na to, jakým způsobem souvisí velikost planety s tím, zda obsahuje vodu. „Zjistili jsme, že planety s poloměrem 1,5 krát větším, než jaký má Země, jsou ve většině kamenné. Planety větší, jejichž poloměr je 2,5 krát větší, jsou naopak vodní světy,“ vysvětluje Čeng.

Není to však voda, jakou známe ze Země, ani nejde o nějaké krásné modravé oceány. „Je to voda o teplotě od 200 do 500 stupňů Celsia. Ta se odpařuje do atmosféry a pod touto parou se nachází vodní povrch,“ dodává Čeng. Planeta tak má většinou hustou atmosféru, pod kterou se kdesi v mlze skrývá extrémně horká a neustále se odpařující voda.

„Naše data ukazují, že 35 procent doposud objevených exoplanet jsou větší než Země a současně by měly být bohaté na vodu,“ uzavírá Čeng. Jestli je ovšem voda v takovém stavu, jak jej popsal Čeng, vhodná jako zárodek života, je otázka. V takto horkých a nestabilních vodách bude život spíše vzácný, nebo tam nebude žádný. Každopádně další data o těchto planetách by měl přinést nový Webbův teleskop, který bude na hledání vhodných exoplanet zaměřen. A to není vše. Hledat exoplanety bude také satelit TESS (Transiting Exoplanet Survey Satelitte), který byl do vesmíru vyslán už loni. TESS monitoruje 200 tisíc hvězd a sleduje planety, které přes jejich sluneční kotouč přelétávají. Z tohoto pozorování je možné vyčíst mnohé o těchto exoplanetách. Jakmile se k vědcům dostanou data z tohoto satelitu, poodhalí se jim i další dílek skládanky v hledání planet podobných Zemi.

Další články

Zavří­t reklamu