válkaČeskoslovenskoobjevy

Vodní meloun ve tvaru krychle: Roste v boxu a stojí víc než dva tácy

Vodní meloun ve tvaru krychle: Roste v boxu a stojí víc než dva tácy
Zdroj: atlasobscura.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

Ano, hranatý meloun skutečně existuje a navíc je pěkně drahý. Převázaný ozdobnou mašlí se v japonských obchodech prodává asi za sto dolarů a mimo Japonsko se cena některých exemplářů může vyšplhat až do výše 860 dolarů, což v přepočtu na naši měnu dělá téměř 18 500 Kč! Tedy nechutně drahá pochoutka, co říkáte?

Yvonne Pokorná 23. května 2018

Hranatý vodní meloun není nějakou novou vyšlechtěnou odrůdou, která se dá vypěstovat ze speciálních semínek. Jde o obyčejný vodní meloun, který roste v hranaté nádobě, čímž se přizpůsobí jejímu tvaru. Díky hranatému tvaru se pak tento druh melounu lépe transportuje, skladuje i krájí. Hezky se vejde i do menších japonských ledniček. To je ostatně hlavní důvod, proč nápad pěstovat hranaté melouny vlastně vznikl. Za jeho vynálezce se uvádí japonská umělkyně a zahradnice Tomojuki Ono, která svůj výpěstek poprvé představila na jedné své výstavě v galerii roku 1978. Svůj nápad si pak nechala i patentovat. A udělala dobře, když se totiž hranaté melouny dostaly v roce 1979 na trh, prodávaly se v Tokiu dvakrát až třikrát dráže, než kolik stál běžný oválný meloun. Brzy se v Japonsku stalo tradicí nakupovat tuto neobvyklou zeleninu (meloun totiž není ovoce, jak se mylně domníváme) pro druhé jako drahý dárek. V Japonsku se dá sehnat ve špičkových obchodech s potravinami nebo luxusních prodejnách s ovocem a zeleninou. Před několika lety se ovšem hranaté melouny staly hitem i v obchodních domech Tesco ve Velké Británii.

I když Tomojuki Ono tvrdí, že hranatý meloun nechutná o nic hůře než ten přírodně rostlý, pravdou je, že víc potěší zrak než chuťové pohárky. Sklízí se totiž obvykle dřív, než stihne plně uzrát, což má vliv na jeho výslednou chuť.

U hranatého tvaru to však neskončilo. V Japonsku je dnes možné narazit i na vodní melouny ve tvaru pyramid nebo srdce.

Další články

Zavří­t reklamu