válkaČeskoslovenskoobjevy

Vodákům zdar! Ve Zruči nad Sázavou se toho nebojí a milovníkům vodních radovánek postavili muzeum

Vodákům zdar! Ve Zruči nad Sázavou se toho nebojí a milovníkům vodních radovánek postavili muzeum
Zdroj: www.mesto-zruc.cz

Toto muzeum je první svého druhu na světě a najdeme tu vše: od vzácných lodí přes ty obyčejné, stará pádla a vodácké propriety. Zajímává expozice ve Žďáru láká neotřelostí.

Lenka Hamplová 5. října 2020

Obyvatelé Česka mají jednu oblíbenou letní kratochvíli a tou je vodáctví. Sjíždění divoké řeky a promočené nohy si získaly na českém území prvenství a staly se ikonou. Tento fakt dal vzniknout raritě: a to muzeu věnovaném právě „mokré“ historii. Muzeum se nachází ve Zruči nad Sázavou a pyšní se stoletými exponáty a historickými předměty souvisejícími s vodáctvím. Muzeum je umístěno u řeky Sázavy, která získala přízvisko „zlatá“, a to proto, že barva řeky je díky jílovité půdě zbarvena do žluta.

To, že Češi rádi svou dovolenou tráví v domácích vodních destinacích si uvědomuje i spoluzakladatel muzea Bohumil Pražák. Reaguje tak na poptávku vodáků, kteří lobují za to, aby existovalo nějaké místo, kde budou uchovány paměti vodáctví a staré výstavní předměty. V muzeu jsou tak k vidění stará pádla, lodě, vesty, písemnosti a zajímavosti spojené s vodáckým koníčkem. K vidění jsou v muzeu i zcela výjimečné kusy lodí, které se zúčastnily expedičních cest nebo vyhrály medaili na mistrovství světa.

View this post on Instagram

#vodackemuzeum #zrucnadsazavou #hejdacinatripu @zorkahejdova @mirahejda

A post shared by Jirka Stepanek (@j.i.r.k.a.s.t.e.p.a.n.e.k) on

Z expedičních lodí je nejslavnější kajak, který byl použit na himálajskou výpravu a byla o něm napsána kniha. Z lodí závodních je zde vystavena „ta osudová“, se kterou vyhrával medaile na mistrovství světa v kanoistice Jaroslav Pollert, jenž získal tři zlaté medaile a jednu stříbrnou. Dále se návštěvníci mohou těšit na lodě vyrobené z netradičních materiálů, jako je plechové nebo celodřevěné provedení. S celodřevěnými loďkami alias „maňásky“ zapálení nadšenci jednou ročně uspořádají retro plavbu. A jaký je nejstarší vodácký předmět v muzeu? Kdo by hádal, že se bude jednat o českou klasiku, spletl by se, protože nejstarším „obyvatelem“ muzea je sto let staré pádlo, jež pochází ze Severní Ameriky a v rukou ho pravděpodobně drželi Inuité.

Thumbnail # Otevírá se první podmořské muzeum soch! K vidění bude i uprchlický raft
Mohlo by Vás zajímat:

Otevírá se první podmořské muzeum soch! K vidění bude i uprchlický raft

Exponáty nejsou tím jediným, čím chce muzeum zaujmout. V muzeu se rozhodli zřídit retro vodácké tábořiště z 50. let, kde budou návštěvníkům k dispozici i dobové rekvizity v podobě spacáků a stanů. Cílem bylo navodit nostalgickou atmosféru starší generaci a upoutat pozornost generace mladší. Spoluzakladatel Bohumil Pražák si pochvaluje spokojenost mladších návštěvníků a kvituje, že muzeum by mělo být jediné svého druhu na světě. Reaguje tak na ohlasy amerických turistů.

Muzeum nevznikalo snadno: bylo těžké sehnat lodě do sbírky, ale s pomocí všech vodáků a známých českých osobností spojených s touto „modrou vášní“ se to povedlo a muzeum nyní čítá přes padesát vystavených lodí.

Další články

Zavří­t reklamu