Na Marsu voda stále je ukrytá v horninách v jeho plášti.

Na Marsu voda stále je ukrytá v horninách v jeho plášti. | zdroj: messagetoeagle.com


Voda se na Marsu může stále ukrývat uvnitř hornin

TÉMATA: mars | planety

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 01. 2018 | 12:00

Mars je zmrzlá a neobyvatelná pustina, ale kdysi býval teplejší a také vlhčím místem. Vědci si stále kladou otázku, kdy a kam voda vlastně zmizela. Jednu z odpovědí nabízí tým doktora Jona Wadea.

Nový výzkum vědeckého týmu vedeného doktorem Jonem Wadem z Oxfordu přichází s tvrzením, že voda v tekutém stavu na Marsu stále je, ale je ukryta uvnitř hornin. Předchozí výzkumy přitom předpokládaly, že většina vody jednoduše zmizela ve vesmíru poté, co došlo ke kolapsu marťanského magnetického pole. Zbytek byl ukryt hluboko uvnitř planety v podobě ledu.

Wadeův tým se začal zajímat o složení marsovských hornin a jejich vlastnosti. Počítačovou simulací prokázal, že horniny na Marsu jsou schopny zadržet až 25 procent vody. Ta tedy nemusela zmizet ve vesmíru ani se proměnit na led. „Lidé si dlouho kladli otázku (kde je na Marsu voda), ale nikdy netestovali teorii, že voda byla absorbována horninami,“ říká Wade.

Právě absorbce vody minerály je hlavní důvod, proč není voda na povrchu Marsu, a je tudíž neobyvatelný. Země, která má jiné složení hornin, nikdy neprošla takovou proměnou. Mars je ale mnohem menší, vzdálenější od Slunce a obsahuje mnohem více železa ve svém plášti. Jsou to sice malé rozdíly, ale mají velký vliv. Vodu na Marsu tedy lidé musí podle Wadea hledat právě v minerálech v jeho plášti. 

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

10. 01. 2018 | 12:00

Zavří­t reklamu