válkaČeskoslovenskoobjevy

Vložíte minci, dostanete svěcenou vodu. Starověký inženýr vymyslel první prodejní automat

Vložíte minci, dostanete svěcenou vodu. Starověký inženýr vymyslel první prodejní automat
Zdroj: thevintagenews.com

Prodejní automaty na cokoliv jsou dnes nedílnou součástí našeho světa. Třeba v takovém Japonsku jich je 5,2 milionů. Ale kdy vlastně všechno tohle začalo? Zřejmě před 2000 lety, když jeden řecký inženýr vymyslel vůbec první prodejní automat na světě.

Tomáš Chalupa 4. února 2019

Oním inženýrem byl Hérón Alexandrijský. O něm se ví mnohé, třeba to, že se (samozřejmě neúspěšně) pokoušel sestrojit perpetuum mobile. Také se zapsal do dějin jako autor vzorce pro výpočet obsahu trojúhelníku. Sestrojil parní stroj zvaný Aeolipile, což znamená Míč boha větrů. Byla to jen taková malá baňka využívající jako zdroj energie páru, ale i tak to byl velmi významný počin.

Napsal několik učených pojednání, mezi nimi byla i Automata, která je považována za první knihu o kybernetice. Právě v této knize popisuje nejrůznější automaty – olejovou lampu, do které se automaticky doléval olej, automatický pohyb loutek, samočinně zavírané dveře chrámu a dokonce automat na antickou limonádu na pětidrachmu. Ovšem žádný z těchto automatů reálně nesestrojil. Ovšem sestrojil jiný, velmi podobný tomu poslednímu. Nevydával ovšem limonádu, ale svěcenou vodu.

Fungovalo to tak, že vhozená mince dopadla na malou plošku, která otevřela kohout. Voda začala téct do nádobky. Jakmile se váha vody a mince vyrovnala, mince spadla z plošky a kohout se uzavřel. Geniální, jednoduché a hlavně funkční.

Další prodejní automat známe z Anglie, ten ale přišel až v roce 1615. V místních hospodách se dal najít mosazný automat na tabák. Stačilo vhodit minci a kuřák dostal tabák do své dýmky.

Anglický prodejce knih, jistý Richard Carlile, vymyslel zase automat na noviny. V roce 1822 tak chtěl šířit v Anglii cenzurou zakázané články.

Simeon Denham měl zase patentován automat na známky. O deset let později byl v Londýně uveden první moderní automat na pohlednice. Jeho autorem byl vynálezce Percival Everett a jeho automaty brzy byly na každém větším nádraží v Anglii. Samozřejmě i v jiných částech světa se brzy začaly objevovat prodejní automaty, a to včetně Francie, USA nebo Japonska.

Další články

Zavří­t reklamu