Skladba Smutná neděle byla údajně jednou z příčin vlny sebevražd v Budapešti | zdroj: youtube.com


Vlnu sebevražd v Budapešti měl zastavit bizarní Klub smíchu

TÉMATA: maďarsko | extrémy

user-avatar

Tomáš Chalupa

1. 07. 2016 | 15:00

Budapešť třicátých let minulého století byla městem sebevražd. Jejich počet byl nebývale vysoký a o příčinách se spekulovalo.

Podle jedněch za to mohly útrapy první světové války, které si mnozí stále nosili v sobě, podle jiných za to mohla populární tklivá píseň Rezső Seresse s názvem Smutná neděle. O téhle písni se říkalo, že je to hymna budapešťských sebevrahů. Sebevražd bylo dokonce tolik, že pod mosty hlídkovaly čluny, aby vytahovaly z vody sebevrahy. 

V boji proti sebevraždám byl ustanoven také Klub úsměvu. Původně mělo jít o vtip jistého profesora Jena a hypnotizéra jménem Binczo, ale nápad se kupodivu ujal a dostalo se mu oficiální podpory. V podstatě šlo o kurz úsměvu, který měl garantovat účastníkům, že se naučí úsměvy Mony Lisy, Clarka Gablea nebo Rooseweltův úsměv. Panovalo přesvědčení, že by právě tato škola mohla změnit pověst Budapešti na město smíchu. Celá věc působí bizarně až děsivě zejména kvůli užívání masek, které měly onen úsměv zajistit. 

Můžeme spekulovat, zda podobné masky na úsměvy nakonec počet sebevražd v Budapešti ještě nezvýšily. Nebylo by se čemu divit. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

1. 07. 2016 | 15:00

Zavří­t reklamu