válkaČeskoslovenskoobjevy

Vlkodlačí syndrom: Nejchlupatější dívka světa se stala v Thajsku celebritou

Vlkodlačí syndrom: Nejchlupatější dívka světa se stala v Thajsku celebritou
Zdroj: mysteriousuniverse.org
+ 6 fotek+ 7 fotek

Většina novodobých příběhů o vlkodlacích se váže k lidem, kteří trpí takzvaným Ambrasovým syndromem. Jde o velmi vzácnou genetickou poruchu vyznačující se nadměrným ochlupením po celém těle kromě dlaní a chodidel. Na světě je asi jen 50 pacientů s touto diagnózou, jednou z nich je Supatru Sasuphan z Thajska, kterou její postižení zaneslo do Guinnessovy knihy rekordů.

blondie 14. března 2018

Období puberty je pro každého náročné, ale když se k tomu přidá onemocnění viditelně postihující zevnějšek, stává se život pro teenagera doslova peklem. Supatra Sasuphan byla po celé dětství terčem posměšků a šikany. Dostávala samé nelichotivé přezdívky – jako vlčí dívka nebo opičí tvář. I když se domů často vracela v slzách, paradoxně její ochlupení z ní nakonec udělalo celebritu. Od roku 2011 má totiž zápis v Guinnessově knize rekordů jako nejchlupatější dívka na světě, což jí přineslo nejen mediální pozornost, ale i respekt ze strany spolužáků.

Supatra Sasuphan v 11 letech, kdy získala titul nejchlupatější dívky na světě.

Supatra Sasuphan v 11 letech, kdy získala titul nejchlupatější dívky na světě.

Jakékoli pokusy o vyléčení této poruchy byly marné. Supatra podstoupila dokonce laserovou terapii – ta ji ochlupení nejenže nezbavila, ale navíc způsobila, že jí „srst“ rostla rychleji a chlupy byly silnější. A tak se dívka rozhodla svůj handicap přijmout a vyrovnat se s ním. „Necítím se jinak než kdokoli jiný a mám mnoho přátel ve škole. Být chlupatá mě dělá zvláštní,“ prohlásila hrdě v jednom z rozhovorů.

V sedmnácti ale svůj názor změnila, protože se zamilovala. Začala se holit a nejen svému ženichovi, ale celému světu tak poprvé odhalila svoji tvář. Zda kvůli tomu přijde o zápis do Guinnessovy knihy rekordů, je otázkou.

Supatra Sasuphan s manželem

Supatra Sasuphan s manželem

Ambramsův syndrom (známý také jako vlkodlačí syndrom) je velmi vzácná dědičná genetická porucha, která postihuje přibližně jednoho člověka z několika milionů. Jedná se o genetickou mutaci v pohlavním chromozómu X, jež svému nositeli způsobuje zvýšený růst ochlupení. Toto ochlupení se objevuje i na místech, kde u zdravých lidí běžně ochlupení neroste – například na očních víčkách, na nose i čele. Typickým příznakem je mohutně zarostlý obličej a dlouhé vlasy vyrůstající po celé tváři.

Nositelé této genetické poruchy byli v minulých dobách často angažováni do cirkusů a takzvaných freak show, kde byli předváděni jako živá atrakce a přírodní rarita pro pobavení a údiv diváků.

Další články

Zavří­t reklamu