Bydlet ve vlastním - to je sen většiny Čechů.

Bydlet ve vlastním - to je sen většiny Čechů. | zdroj: Pujcka.co


Vlastní bydlení se opět stává dostupnější. Hypotéky i nemovitosti zlevňují

TÉMATA: bydlení | půjčka | úvěr | hypotéka | peníze | daň

user-avatar

Komerční sdělení

24. 07. 2020 | 14:33

Dlouho jste odkládali otázku vlastního bydlení kvůli stále rostoucím cenám nemovitostí? V době koronaviru jste koupi bytu opět zamítli z důvodu nedostupných hypoték? Nyní je ten správný čas rozhodování rozseknout, hypotéky i nemovitosti zlevňují.

Pokud jste kvůli pandemii plány o vlastním bydlení upozadili, je na čase začít opět snít, přesto pozor na ukvapená rozhodnutí, rychle půjčit bez rozmyšlení se totiž ani za výhodných podmínek nemusí vyplatit.

Hypotéky jsou dostupnější a levnější. Jak je to možné?

Úrokové sazby u úvěrů na bydlení klesají. Nejlepší hypotéka s pětiletou fixací může být poskytnuta i se sazbou nižší jak 2 %, takto nízký úrok lze získat například v mBank, v UniCredit Bank, ve Fio bance nebo v Komerční bance. 

Za zlevňováním hypoték stojí koronavirová krize, v důsledku které došlo jak ke snížení tržních úrokových sazeb, tak i k uvolňování podmínek pro poskytování úvěrů na bydlení. Česká národní banka rozvolnila přísná pravidla, díky čemuž otevřela dveře k půjčkám na bydlení i méně bonitním žadatelům. Zrušení ukazatelů DSTI a DTI tak stojí za tím, že hypotéku lze v některých případech dofinancovat i jiným úvěrem. 

Parametry týkající se zadluženosti jsou nyní mnohem mírnější, přesto je dobré zvážit, zda další půjčka je dobrý řešením. V případě splácení více úvěrových produktů je vhodnější udělat jejich revizi a až poté uvažovat o dalším. Pomoci vám k tomu může konsolidace půjček, díky které si dosavadní dluhy zlevníte a dáte dohromady.

Stoprocentní hypotéky jsou stále pasé. Půjčit si lze ale více

I přestože ČNB zmírnila podmínky hypoték, stoprocentní výši úvěru neobnovila, hranici LTV posunula na 90. Znamená to tedy, že zájemcům o hypotéku nyní stačí méně úspor, a to 10 % z hodnoty nemovitosti. Kupujete-li tak byt za 2 000 000 Kč, je nutné mít vlastní úspory ve výši 200 000 Kč. 

Ještě než se ale upíšete k několikaletému splácení, dobře si propočítejte, že vám na vše zbudou peníze, a to ať už na měsíční splátky, případnou rekonstrukci, nákup vybavení nebo pravidelnou platbu nákladů. Vhod vám možná proto přijde online hypoteční kalkulačka, internetové porovnávače nebo pomoc hypotečního specialisty.

Nemovitosti zlevní. Co za nižšími cenami stojí?

Kromě levnějších hypoték se mohou zájemci o vlastní bydlení těšit i z levnějších nemovitostí. Jejich hodnota sice nikterak neklesá, ale pořízení bytu či domu výrazně zvýhodní zrušená daň z nabytí nemovitých věcí. Ta činí 4 % a v případě dvoumilionového bytu by vyšla na 80 000 Kč.

Dani se navíc nevyhnou jen ti, kteří aktuálně plánují koupi nemovitosti, ale také ti, kteří si ji pořídili dříve. Novinka bude platit zpětně od 1. prosince 2019, rozhodné bude datum podání návrhu na vklad vlastnictví do katastru nemovitostí. 

 

user-avatar

Komerční sdělení

24. 07. 2020 | 14:33

Zavří­t reklamu