válkaČeskoslovenskoobjevy

Vlaková scéna ve snímku Bustera Keatona The General byla nejdražší scénou v dějinách němého filmu

Tvrdohlavý jižanský inženýr jménem Johnie miluje svou nádhernou lokomotivu zvanou The General. Když ji ale ukradnou unionističtí špioni, vydá se po jejich stopách. Film The General obsahuje i velkolepou scénu s pádem vlaku do řeky.

Tomáš Chalupa 11. února 2019

Ta stála 42 tisíc dolarů, což by dnes bylo asi půl milionu dolarů. Prchající vlak se snaží přejet most, který ale Johnie zapálil. Most se zřítí a lokomotiva spadne do řeky Rock River. Lokomotiva ale není model, je to skutečný vlak, a celá scéna se odehrávala v reálném čase a s reálnou lokomotivou. Jen řeka se nejmenuje Rock River, ale Row River.

Scéna se natáčela 23. června roku 1926. Několik tisíc místních lidí se na natáčení přišlo podívat, protože chtěli velkolepý pád vlaku do řeky vidět na vlastní oči. Ve tři hodiny odpoledne dal Buster Keaton signál a šest kameramanů začalo točit. Vše se muselo podařit napoprvé, Keaton neměl peníze na stavbu nového mostu a pořízení další lokomotivy. A vše klaplo na jedničku a scéna se podařila přesně podle Keatonových představ. Byl to ohromný risk, který vyšel.

Do bojů v této scéně zapojil Keaton asi 500 příslušníků oregonské Národní gardy, kteří nejdříve postupovali zleva doprava v unionistických uniformách a poté zprava doleva v jižanských uniformách.

Vrak lokomotivy zůstal v řece a stal se po dvacet let turistickou atrakcí. Teprve za druhé světové války byl odvezen do šrotu. Když ale klesne hladina Row River, je v ní i dnes vidět několik kolejí a také želené pláty z lokomotivy. To je bohužel vše, co z ní zbylo.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu