Sonarový snímek vlaku, ovšem odborníci mluví o padělku.

Sonarový snímek vlaku, ovšem odborníci mluví o padělku. | zdroj: warhistoryonline.com


Vlak ve Valbřichu zase na scéně! Prý se začne konečně kopat

TÉMATA: záhady | vlak | druhá světová válka

user-avatar

Tomáš Chalupa

31. 03. 2016 | 09:00

V prosinci loňského roku to vypadalo, že s hledáním nacistického vlaku ve Valbřichu je konec. Experti na tiskové konferenci prohlásili, že žádný vlak v podzemí není a celá věc usnula. Nyní se objevily informace, že polské dráhy PKP udělily souhlas se zahájením výkopových prací. Ty by mohly začít hned na začátku dubna.

Proti ukončení hledání protestovali místní obyvatelé Valbřichu, kteří naopak požadovali, aby bylo ihned zahájeno řízení o udělení povolení k samotnému výkopu. Celá věc totiž ustrnula na tom, že sonarové snímky interpretoval každý jinak. Odborníci z báňského institutu ve Wroclavi prohlašovali, že snímky neukazují vůbec nic, natož vlak, Piotr Koper a Andreas Richter, hledači vlaku, zase ubezpečovali, že snímky zcela jednoznačně ukazují vlakovou soupravu. K jiným závěrům se bez toho, aniž by se začalo kopat, dostat ani nedalo. Nyní se však zdá, že by ve věci přece jen mohlo dojít k posunu.

S udělením povolení ke kopání se opět začaly rojit spekulace o tom, co by ve vlaku vlastně mělo být. Zatímco dříve se optimisticky mluvilo o zlatu, pokladech, tajných dokumentech nebo dokonce bájné Jantarové komnatě, nyní jsou vyhlídky pesimističtější. Například Stanislaw Popiel z Vojenské technické akademie ve Varšavě soudí, že vlak by mohl být plný výbušnin nebo dokonce nebezpečných chemických látek, jako je plyn Tabun. Každopádně všichni přiznávají, že vše jsou pouhé spekulace. Jediným možným řešením je skutečně začít kopat. Jinak budou dohady pokračovat, místní lidé budou zřejmě dál demonstrovat a Koper s Richterem budou tvrdit, že nález vlaku jim zhatily polské úřady. Jasno o celé věci bude každopádně během dubna.

user-avatar

Tomáš Chalupa

31. 03. 2016 | 09:00

Zavří­t reklamu