válkaČeskoslovenskoobjevy

Vlak ve Valbřichu vezl Jantarovou komnatu. Je stále uvnitř, tvrdí hledač pokladů

Vlak ve Valbřichu vezl Jantarovou komnatu. Je stále uvnitř, tvrdí hledač pokladů
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 3 fotky+ 4 fotky

Kolem tajemného vlaku v polském Valbřichu je stále rušno. Nálezci ukázali na tiskové konferenci snímky z radaru, ovšem o jejich pravosti se vedou spory. Zajímavé bylo ovšem vystoupení pětaosmdesátiletého Tadeusze Slowikowského, který celý svůj život zasvětil hledání Jantarové komnaty. Prohlásil, že se nejspíš nalézá právě ve vlaku pod Valbřichem.

Tomáš Chalupa 24. září 2015

Jantarovou komnatu hledají už desítky let skupiny profesionálních i amatérských hledačů pokladů. Zatím poslední větší pokus učinila skupina ve Wüppertalu, protože měla důkazy, že Jantarová komnata se nalézá v podzemních chodbách tohoto města. Ovšem zatím nenašli nic. Teď se pozornost upřela do Valbřichu, kde je pořádně rušno kolem tajemného pancéřového vlaku, který má být ukrytý v podzemním tunelu. Podle Tadeusze Slowikowského je Jantarová komnata v onom vlaku.

„Jantarová komnata měla být znovu sestavena na zámku Kasiaz, který leží jen pár kilometrů od Valbřichu. Tam jsme ji ale nenašli. Je velmi pravděpodobné, že je stále v onom vlaku, který ji přivezl,“ řekl novinářům na tiskové konferenci Slowikowski. Podle něj by ve vlaku mohly být také dokumenty z koncentračního tábora Osvětim.

Problém je, že jeho slova zatím nelze ověřit. Oba hledači pokladů, kteří vlak našli, nemají povolení k vykopávkám na místě a polská vláda postupuje jen velmi pomalu. Existuje také mnoho lidí, kteří tvrdí, že celá věc je jen podvod. Zatím vlak nikdo neviděl, existuje jen několik radarových snímků, které ale odborníci považují za fotomontáž. Armáda varuje, že tunel může být podminovaný a s vykopávkami se má začít až na jaře. Do města se ovšem sjíždějí lidé z celého světa a prohledávají okolí ve snaze něco najít. Hotely jsou obsazené, návštěvnost zámku Kasiaz stoupla o 200 procent. Úřady se obávají o bezpečnost lidí, jednoho člověka už téměř přejel vlak, když přecházel po trati. Jestli je pod zemí skutečně pancéřový vlak a co v něm případně je, se tak asi zatím nedovíme.

Jantarová komnata byla Němci uloupena v Rusku za tažení na Moskvu. Ohromný sál měl stěny z desek vyrobených z pravého jantaru. Hodnota Jantarové komnaty je prakticky nevyčíslitelná. Poslední informace pocházely ještě z války, kdy byla uložena v Königsbergu, dnešním Kaliningradě. Ovšem ten dobyla Rudá armáda a poklad měl být předtím odvezen do bezpečí. Nikdo ho od té doby neviděl a jedna z teorií říká, že odvezen nebyl a shořel při bombardování města. Další teorie však říkají něco jiného a existuje už minimálně deset míst, kde se podle zaručených zpráv měla komnata nacházet. Valbřich se tak přidává na tento seznam.

Další články

Zavří­t reklamu