válkaČeskoslovenskoobjevy

Vlající sukně: Příběh za ikonickou fotkou Marilyn Monroe a trable, které její bílé šaty způsobily

Když režisér Billy Wilder tvořil scénář své romantické komedie Slaměný vdovec, zřejmě netušil, jak se jedna jediná scéna se vzdouvající se sukní zapíše do historie. I ti, co jeho film nikdy neviděli, znají fotku, na níž Marilyn Monroe stojí nad výdechy ventilace a vzduch jí nadzvedává sukni. Jde o jednu z nejikoničtějších fotografií 20. století a stejně tak ikonické jsou i šaty, ve kterých herečka slavnou scénu natočila.

Yvonne Pokorná 31. ledna 2017

Ve filmu Marilyn Monroe vychází s Tomem Ewellem z kina a když zaslechne pod chodníkem, že přijíždí metro, stoupne si na mřížový rošt a říká: “Och, cítíš ten vzduch z podzemky?” Místo aby si jako slušné děvče té doby pevně přidržela sukni, vzrušeně zvolá: “Není to nádherné?”

Slavná scéna z filmu Slaměný vdovec (1955).

Slavná scéna z filmu Slaměný vdovec (1955).

Málo se ví, že tuto scénu vymyslel fotograf Sam Shaw, s nímž se Marilyn Monroe přátelila. “Vzpomněl si na jednu scénu, kterou fotil v roce 1940 pro časopis Friday,” řekla fotografova pravnučka Melissa Shawová magazínu Biography.com. “Tehdy v té scéně vystupoval námořník a mladá dívka. Bylo to na Coney Islandu. Fotka, jak si vzduch hraje s dívčinou sukní, se objevila na obálce magazínu a ten byl okamžitě vyprodaný,” uvedla Shawová.

Sam Shaw navrhl producentovi Charlesovi Feldmanovi, aby tento vyzkoušený trik použili pro plakát, propagující film. Souhlasil jak producent, tak scenárista a režisér Billy Wilder, který pak scénu přidal do scénáře.

Scéna z filmu Slaměný vdovec (1955)

Scéna z filmu Slaměný vdovec (1955)

Málo už se ví, že scéna se natáčela i fotila několikrát. Poprvé k tomu došlo 15. září 1954 na Lexington Avenue v New Yorku. Marilyn Monroe byla v té době už velká hvězda. Její přítomnost proto přitáhla do ulic davy zvědavých lidí, kteří po celou dobu na ni pískali a pokřikovali, až vypadávala z role a zapomínala text. Natáčení trvalo tři hodiny a obnášelo 14 záběrů, které se ale ve filmu nikdy nepoužily kvůli hluku shromážděného davu. Scéna se musela znovu natočit ve filmových ateliérech. Ve filmu se však celá postava Marilyn Monroe neobjeví, jsou tam vidět jen její nohy. Legendární snímek byl pořízen při natáčení a autorem není nikdo jiný než Sam Shaw, k němuž se Marilyn ve správné chvíli otočila a zavolala na něj, aby ji vyfotil.

Ikonická fotografie od Sama Shawa

Ikonická fotografie od Sama Shawa

Pohled na rozesmátou Monroe, která se potýká s vlající sukní, až jsou jí vidět spodní kalhotky, pobavil snad každého kromě jejího tehdejšího manžela Joea DiMaggia. Traduje se, že tyhle ikonické šaty nenáviděl, a údajně to sehrálo svou roli v rozvodu slavného páru.

Bílé šaty Marilyn Monroe

Bílé šaty Marilyn Monroe

Po hereččině smrti v roce 1962 držel šaty na dlouhá léta pod zámkem jejich autor, návrhář William Travilla, až se mělo za to, že jsou ztracené. Teprve když v roce 1990 zemřel, jeho kolega Bill Sarris šaty poprvé ukázal na veřejnosti. Staly se pak součástí soukromé kolekce hollywoodských memorabilií, které vlastnila nedávno zesnulá herečka Debbie Reynoldsová. V roce 2011 je dala do aukce, načež byly vydraženy za více než 5,6 milionů dolarů, tedy v přepočtu za více než 140 milionů korun!

Související články

Další články

Zavří­t reklamu