válkaČeskoslovenskoobjevy

Vláda nechala otrávit alkohol, 10 000 lidí zemřelo

Vláda nechala otrávit alkohol, 10 000 lidí zemřelo
Zdroj: allthatsinteresting.com

Prohibice ve Spojených státech amerických nikdy nebyla moc dobrý nápad a lidé navíc její pravidla obcházeli. Vláda se na to rozhodla zareagovat naprosto šílenou akcí, která si ve výsledku vyžádala 10 000 mrtvých.

Tomáš Chalupa 16. února 2020

Prohibice byla na svém vrcholu, ale vláda netušila, co má dělat. Alkohol se pašoval, konzumovali ho lidé tajně, trh ovládla mafie a očekávané výsledky se nedostavovaly. Společnost se dostávala do stavu chaosu.

Vládě nicméně neušel fakt, že lidé nepijí pravý alkohol, jako je třeba whisky nebo bourbon, ale často se uchylují k pití dostupnějšího technického alkoholu. Úřady odhadovaly, že technického alkoholu bylo v té době ukradeno na 60 milionů galonů. Dal se z něj procesem takzvané renaturace vytvořit pitelný alkohol, byť nevalné kvality. Úřady se v roce 1926 rozhodly zakročit a změnily denaturační postup, kterým se původní technický alkohol vyráběl a zařadily do něj jedovaté látky, jako je kerosin, formaldehyd, chloroform, nikotin, zinek nebo aceton. Navíc požadovali, aby nejméně 10 procent produkce technického alkoholu bylo nahrazeno metanolem. Co metanol dělá s lidským organismem, o tom jsme se mohli přesvědčit v nedávných letech i u nás v České republice.

V plánu bylo učinit celý proces renaturace neúčinným a tím zamezit lidem v přístupu k levnému alkoholu. Procesem renaturace totiž nebylo možné odstranit všechny jedovaté látky, takže nemělo smysl se do něj ani pouštět. Tak aspoň uvažovali vládní úředníci. Jenže to dopadlo celé bohužel jinak.

Na Štědrý den roku 1926 skončilo v nemocnici Bellevue Hospital v New Yorku 60 lidí, protože pili kontaminovaný alkohol. Devět z nich zemřelo. O dva dny později už bylo 31 mrtvých a do konce roku jich bylo 400. Do konce roku 1933 následkům renaturace podlehlo celkem 10 000 lidí.

Jakmile se zjistila příčina úmrtí prvních pacientů, newyorský hlavní městský lékař Charles Norris uspořádal tiskovou konferenci, na které obvinil vládu, že přimíchává jedy do alkoholu, přestože to nevede k tomu, že by lidé přestali pít. Zveřejnil varování před pitím renaturovaného alkoholu nebo technického alkoholu s tím, že to může znamenat smrt nebo vážné zdravotní problémy. Zastánci prohibice naopak upozorňovali, že alkohol se hlavně nemá vůbec pít, protože je to nelegální. „Lidé, kteří pijí technický alkohol, dobrovolně páchají sebevraždu,“ prohlásil vládní advokát Wayne Wheeler.

Vláda tak nikdy neodvolala své nařízení a dále přimíchávala do alkoholu jedy. Dokonce to několikrát označila za „dobrou práci“, pokud výsledkem bude absolutně střízlivá Amerika bez alkoholu. Oněch 10 tisíc mrtvých tak bylo považováno za oběť položenou na oltář střízlivé Ameriky. Jenže k tomu nikdy nedošlo, protože prohibice nakonec byla zrušena, a smrt těchto lidí tak byla naprosto zbytečná.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu