Vítězslav Dostál urazil na kole 59460 kilometrů.

Vítězslav Dostál urazil na kole 59460 kilometrů. | zdroj: Archiv Vítězslava Dostála


Vítězslav Dostál jako první Čech objel na kole zeměkouli

TÉMATA: kolo | cyklistika | cestování | rekordy

user-avatar

Václav Pokorný

18. 09. 2019 | 13:00

V září letošního roku uplyne 25 let od chvíle, kdy jeden z nejznámějších českých dobrodruhů a cestovatelů Vítězslav Dostál vyrazil na svou cestu kolem světa. Jako první Čech objel naši planetu na kole. Nepředstavitelných 60 000 kilometrů urazil za tři roky.

První kolo dostal Vítězslav Dostál v šesti letech – to ještě neměl tušení, že se cyklistika stane jeho velkou, celoživotní vášní. O 30 let později, 18. září 1994, se s ním rozjásané davy fanoušků loučily na Staroměstského náměstí, ze kterého se vydal na dobrodružnou cestu kolem světa. A cesta to rozhodně nebyla jednoduchá.

Na skoro 60 tisíc kilometrů dlouhé pouti navštívil Vítězslav Dostál 58 zemí pěti kontinentů a nejednou se dostal do velmi těžkých a nebezpečných situací. V Kolumbii na něho například mířily samopaly pašeráků drog a v Argentině ho srazil kamion. 

Cestoval postupně na dvou stejných speciálně upravených českých kolech značky Velamos. V prosinci 1994 byl na Sinajském poloostrově, Vánoce 1995 strávil v Austrálii a další v roce 1996 v Argentině. Při cestě po Brazílii se setkal s tehdejším českým prezidentem Václavem Havlem, který zde byl na státní návštěvě. 

Za celou cestu musel čtyřikrát vyměnit řetěz a čtyřikrát sedmikolečko. Zadní kolo vyměnil sedmkrát a přední dvakrát. Během cesty měl 107 defektů a spotřeboval celkem 28 plášťů a nespočet duší.

Stejně jako všechny své předchozí expedice absolvoval i tuto úplně sám, bez jakéhokoliv technického či zdravotního doprovodu. Měl s sebou všechno, co k tuláckému životu potřeboval: stan, spací pytel, karimatku, moskytiéru, horolezecký vařič, kanystry na vodu, lékárničku, mapy, pár náhradních dílů a nejnutnější zásoby jídla a pití. Za jízdy se také naučil jíst a pít, a dokonce se i převléknout. Ze sedla fotografoval, filmoval, nahrával na diktafon i otáčel kazetu. "Kolikrát mě přepadla krize a myslel jsem, že už to dál nepůjde," přiznal se Dostál po návratu.

Nekonečné hodiny jízdy, to byla pro osamělého cyklistu prý i dobrá příležitost k meditaci.

Po třech letech a třech dnech strávených v sedle 21. září 1997 se vrátil domů. Na Staroměstské náměstí jej slavnostně přivítaly davy lidí a ocenily jeho výkon velkým potleskem. Cestovatel a vynikající sportovec Vítězslav Dostál se tak nesmazatelně zapsal do našich dějin jako první Čech, jenž dokázal na kole objet svět. 

 

user-avatar

Václav Pokorný

18. 09. 2019 | 13:00

Zavří­t reklamu