válkaČeskoslovenskoobjevy

Vítězslav Dostál jako první Čech objel na kole zeměkouli

Vítězslav Dostál jako první Čech objel na kole zeměkouli
Zdroj: Archiv Vítězslava Dostála
+ 5 fotek+ 6 fotek

V září letošního roku uplyne 25 let od chvíle, kdy jeden z nejznámějších českých dobrodruhů a cestovatelů Vítězslav Dostál vyrazil na svou cestu kolem světa. Jako první Čech objel naši planetu na kole. Nepředstavitelných 60 000 kilometrů urazil za tři roky.

Václav Pokorný 18. září 2019

První kolo dostal Vítězslav Dostál v šesti letech – to ještě neměl tušení, že se cyklistika stane jeho velkou, celoživotní vášní. O 30 let později, 18. září 1994, se s ním rozjásané davy fanoušků loučily na Staroměstského náměstí, ze kterého se vydal na dobrodružnou cestu kolem světa. A cesta to rozhodně nebyla jednoduchá.

Na skoro 60 tisíc kilometrů dlouhé pouti navštívil Vítězslav Dostál 58 zemí pěti kontinentů a nejednou se dostal do velmi těžkých a nebezpečných situací. V Kolumbii na něho například mířily samopaly pašeráků drog a v Argentině ho srazil kamion.

Cestoval postupně na dvou stejných speciálně upravených českých kolech značky Velamos. V prosinci 1994 byl na Sinajském poloostrově, Vánoce 1995 strávil v Austrálii a další v roce 1996 v Argentině. Při cestě po Brazílii se setkal s tehdejším českým prezidentem Václavem Havlem, který zde byl na státní návštěvě.

Za celou cestu musel čtyřikrát vyměnit řetěz a čtyřikrát sedmikolečko. Zadní kolo vyměnil sedmkrát a přední dvakrát. Během cesty měl 107 defektů a spotřeboval celkem 28 plášťů a nespočet duší.

Stejně jako všechny své předchozí expedice absolvoval i tuto úplně sám, bez jakéhokoliv technického či zdravotního doprovodu. Měl s sebou všechno, co k tuláckému životu potřeboval: stan, spací pytel, karimatku, moskytiéru, horolezecký vařič, kanystry na vodu, lékárničku, mapy, pár náhradních dílů a nejnutnější zásoby jídla a pití. Za jízdy se také naučil jíst a pít, a dokonce se i převléknout. Ze sedla fotografoval, filmoval, nahrával na diktafon i otáčel kazetu. „Kolikrát mě přepadla krize a myslel jsem, že už to dál nepůjde,“ přiznal se Dostál po návratu.

Nekonečné hodiny jízdy, to byla pro osamělého cyklistu prý i dobrá příležitost k meditaci.

Po třech letech a třech dnech strávených v sedle 21. září 1997 se vrátil domů. Na Staroměstské náměstí jej slavnostně přivítaly davy lidí a ocenily jeho výkon velkým potleskem. Cestovatel a vynikající sportovec Vítězslav Dostál se tak nesmazatelně zapsal do našich dějin jako první Čech, jenž dokázal na kole objet svět.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu