Hlavní dominanty hlavního města Tiraspolu - socha Lenina, budova Nejvyššího sovětu a ruský tank.

Hlavní dominanty hlavního města Tiraspolu - socha Lenina, budova Nejvyššího sovětu a ruský tank. | zdroj: profimedia.cz


Vítejte v Transnistrii - státě, který neexistuje a žije z nostalgie po Sovětském svazu

TÉMATA: svět | státy | rusko | sovětský svaz | moldavsko | podněstří

user-avatar

Yvonne K.

13. 04. 2019 | 12:00

Co dělá stát státem? Jsou to hranice, vláda nebo národní hymna? Vlastní armáda či měna? Transnistria toto všechno má, přesto není oficiálně uznána nezávislým státem, i když svou nezávislost vyhlásila už v roce 1990.

Transnistria nebo také Podněstří je úzký pruh území vklíněný mezi Ukrajinou a Moldavskem. Už 28 let tato enkláva usiluje o uznání samostatného státu. Všechno to začalo v roce 1990, kdy se Moldavsko odtrhlo od rozpadajícího se Sovětského svazu. Podněstří bylo domovem mnoha Rusů a rusky mluvících obyvatel, kteří se obávali, že se Moldavsko spojí s Rumunskem. Rozhodli se založit vlastní socialistickou republiku, která by zůstala součástí Sovětského svazu, pro jehož zachování se rozhodli v referendu. V rámci sovětského prostoru se jednalo o ojedinělý případ přihlášení se k Sovětskému svazu, neboť v ostatních svazových republikách se stále silněji projevovaly odstředivé tendence.

Následovala válka, která skončila příměřím téměř o dva roky později. Sovětský svaz se tehdy rozpadl a konflikt nikdy nebyl zcela vyřešen, přestože Moldavsko poskytlo Podněstří určitou míru autonomie.

Kromě Náhorního Karabachu, Jižní Osetie a Abcházie nezávislost Podněstří dosud neuznal žádný jiný stát či mezinárodní organizace. De iure je stále integrální součástí Moldavska. Moldavská vláda v Kišiněvě však nad tímto územím nemá žádnou pravomoc. Ochrannou ruku nad Podněstřím drží Rusko, které tak tuto oblast pod záminkou ochrany etnických Rusů, kteří zde žijí, dlouhodobě destabilizuje. Rusku tato malá separatistická republika dluží  v řádu miliard dolarů. V roce 2006 se drtivá většina obyvatel v referendu vyjádřila pro udržení snahy o mezinárodní uznání nezávislosti země a její budoucí připojení k Rusku.

Podněstří sice tiskne vlastní měnu a svým občanům vydává pasy, ty ale nikdo v zahraničí neuznává. Lidem z Podněstří je to však jedno. Urputně lpí na své státnosti i náklonnosti ke všemu, co je ruské. Jejich stát jako by uvízl v éře Sovětského svazu. Státní vlajka obsahuje srp s kladivem a často vlaje vedle té ruské. Na podněsterské měně jsou vytištěné portréty ruských velikánů, jako třeba generála Suvorova nebo carevny Kateřiny Veliké. Ulice nesou jména Marxe, Engelse nebo Jurije Gagarina. Obrovská socha Lenina střeží vchod do budovy Nejvyššího sovětu, jak se tamnímu parlamentu dodnes říká. Zarámovaná fotografie Josefa Stalina visí snad v každém domě, a dokonce i v oficiální budově vlády.

Po světě je Podněstří známé spíš pod rumunským názvem Transnistria (tedy „Zadněstersko“, „Zadněstří“), podněsterské úřady sídlící v hlavním městě Tiraspolu však tento termín odmítají s odůvodněním, že jde o termín rumunských fašistů, který za druhé světové války označoval mnohem větší území dnešní Ukrajiny (Podolí), kam byli odsouváni rumunští Židé.

Dnes žije v Podněstří kolem 500 tisíc obyvatel, většinou Rusů, Moldavanů a Ukrajinců, ovšem počty se rok od roku snižují. Lidé v produktivním věku odtud odcházejí hlavně kvůli nízkým platům a špatné ekonomické situaci.
user-avatar

Yvonne K.

13. 04. 2019 | 12:00

Zavří­t reklamu