Dům snů.

Dům snů. | zdroj: odditycentral.com


Vítejte v džungli! Pařížský botanista žije v domě plném zeleně

user-avatar

Simona Knotková

20. 06. 2016 | 09:45

Francouzský botanista Patrick Blanc se už přes dvacet osm let věnuje tvoření vertikálních zahrad. Největší dílo se ale ukrývá v jeho vlastním domě.

Stěny porostlé zelení nebo akvárium namísto podlahy – v takovém interiéru žije jednašedesátiletý botanista z Paříže. Návštěvník si tak rázem připadá spíše jako v džungli než ve městských prostorách.

Rostliny se vypínají na kovových konstrukcích připevněných ke zdi. Prostředí bytu osvěžují, zvlhčují vzduch a pohlcují hluk.

"Lidé žijí stále více ve městech a ztrácí kontakt s přírodou. Ve vertikálních zahradách vidím budoucnost. Je to jako výkladní skříň, všechny rostliny jsou jasně vidět. Jsou odlišné od zahrad horizontálních, kde vše závisí na vašem úhlu pohledu," míní Blanc.

Kromě zeleně pozornost v jeho příbytku vzbuzuje i akvárium, které díky své teplé vodě funguje jako podlažní topení a stará se o správnou teplotu bytu v zimě. Ve vodě o objemu 20 tisíc litrů jsou k vidění želvy, ryby a rozmanité druhy vodních rostlin. Dokonalou představu džungle poté završují volně létající tropičtí ptáci.

"Žijeme v době, která je až příliš ovlivněná aktivitou člověka. Myslím, že naše životy můžeme daleko více sladit s přírodou, " dodává Patrick Blanc.

témata

user-avatar

Simona Knotková

20. 06. 2016 | 09:45

Zavří­t reklamu