válkaČeskoslovenskoobjevy

Krájený chléb za druhé světové války ve Státech zakázali, lidem příliš chutnal

Krájený chléb za druhé světové války ve Státech zakázali, lidem příliš chutnal
Zdroj: amusingplanet.com

Psal se rok 1943 a Spojené státy jako všechny země zatažené do druhé světové války chtěly hospodařit šetrně se svými surovinami. Týkalo se to hlavně jídla. A mimo jiné došlo také na krájený chleba.

Tomáš Chalupa 1. června 2019

Claude R. Wickard byl šéf úřadu pro dohled nad potravinami. Měl za úkol přesně to, co stálo v názvu úřadu, reguloval spotřebu a snažil se omezit plýtvání, ale dohlížel také na výrobu. Wickard pojal geniální nápad – zakázat Američanům jíst krájený chleba. Podle něj to vedlo k tomu, že ho jedli více, tudíž jeho spotřeba stoupala a nedostávalo se pro vojáky na frontě.

Krájený chleba vynalezl jistý Otto Frederick Rohwedder, klenotník z St. Josephu ve státě Missouri. Když prodával dámám náušnice a náhrdelníky, zaslechl jejich nářky nad tím, jak je těžké ukrojit bochník chleba. Psal se rok 1912, když Rohwedder představil svůj prototyp domácího kráječe na chleba. Jediné, co potřeboval zjistit, bylo, jak tlustý krajíc by americké ženy preferovaly. Neváhal zorganizovat dotazníkové šetření a mezi 30 tisíci ženami zjistil jejich preference.

Jenže výrobu kráječe zle poznamenal požár, který zachvátil Rohwedderovu továrnu. Ten jeho podnikání zbrzdil o dobrých deset let. Teprve v roce 1928 byl schopen prodat první kráječ. Prodal jej pekárně v Chillicothe, která díky němu mohla zákazníkům nabízet poprvé dopředu nakrájený chleba.

Reklama na krájený chléb

Reklama na krájený chléb

Prodeje letěly okamžitě nahoru a stejně tak rostla obliba krájeného chleba. O pět let později už bylo 80 procent chleba v pekárnách krájeného. Ve válce ale probíhala kampaň za snižování spotřeby a mimo jiné byl i tlak na to, aby lidé jedli méně chleba.

Jako první přišlo nařízení, že krájený chleba musí být nejméně 12 hodin starý, než se dostane na prodejní pult. Wickard se domníval, že takto starý chleba už lidem nebude chutnat a nebudou jej kupovat. To se ovšem nestalo. Přišel proto kompletní zákaz krájeného chleba. Jako důvod bylo uvedeno to, že krájený chleba musel být balen do speciálního povoskovaného papíru, aby se udržel déle čerstvý. Podle Wickarda měla Amerika lepší věci na práci v době války než se starat o výrobu voskovaného papíru. Naopak nebylo možné argumentovat nedostatkem chleba, protože toho byl ohromný nadbytek stejně jako obilí, kterého byly zásoby na dva roky dopředu.

Lidé ovšem argumentaci Wickarda nepřijali a jeho zákaz nesli nelibě. Netrvalo proto dlouho a musel být zase zrušen. Wickard přiznal, že nařízení nepřineslo prakticky žádné úspory a dodal, že i zásoby voskovaného papíru jsou stále dostatečné.

Další články

Zavří­t reklamu