válkaČeskoslovenskoobjevy

Vítejte na bolívijském festivalu lebek, zde jsou mrtví veselí a načančaní

Vítejte na bolívijském festivalu lebek, zde jsou mrtví veselí a načančaní
Zdroj: atlasobscura.com
+ 12 fotek+ 13 fotek

Každoročně v listopadu se v Bolívii koná festival lebek. Tradiční slavnost, kdy se lebky zdobí květinami a do očních důlků se jim dávají drahé kameny, ukazuje, že pro místní obyvatele smrt není tak úplně definitivní. I po smrti se dá užít spousta legrace.

Tomáš Chalupa 23. ledna 2017

Fiesta de las ñatitas neboli Festival lebek se koná 8. listopadu. Lidé vystavují v kaplích lebky svých blízkých vyzdobené květinami a drahými kameny. Lidé tak vyjadřují svým nebožtíkům díky, že nad nimi drželi po celý rok ochrannou ruku. Mnoho lidí má lebku doma uschovanou či dokonce vystavenou v domácím oltáři po celý rok, aby chránila dům a jeho obyvatele. Kdo nemá lebku příbuzného, lehce si může opatřit lebku z lékařských škol nebo na hřbitově. Žádost o koupi lebky není v Bolívii nic neobvyklého.

Výstavy lebek jsou cosi jako módní show. Lebky jsou ozdobeny klobouky, drahými kameny, mají nasazené sluneční brýle, prostě co koho napadne. Lebka má být hlavně veselá a hrát všemi barvami. Mnozí také dávají lebkám něco na přilepšenou, takže není problém najít lebku s cigaretou v ústech nebo lebku s plechovkou coca-coly hned vedle. Pro Evropana trochu bizár, ale v Andách se na smrt nahlíží zkrátka jinak.

Kořeny festivalu sahají až někam do předkolumbovské doby a jeho popularita stále stoupá. Ostatně kdy jindy si můžete zatančit na hřbitově mezi lebkami? Tento rok už to nestihnete, ale pokud vás tahle bizarní párty láká, vyrazte příští rok v listopadu do Bolivie.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu