Čelní pohled na hlavu včely ukazuje bilaterální rozdělení na pohlaví (ženská strana je na obrázku vlevo, mužská vpravo). Foto Chelsey Ritner

Čelní pohled na hlavu včely ukazuje bilaterální rozdělení na pohlaví (ženská strana je na obrázku vlevo, mužská vpravo). Foto Chelsey Ritner | zdroj: livescience.com


Nově objevená včela má jednu polovinu těla samčí a druhou samičí

TÉMATA: hmyz | včely | pohlaví | anomálie

user-avatar

Lenka Vovsová

22. 05. 2020 | 12:00

Před nedávnem výzkumníci objevili vzácný druh včely, která má levou polovinu těla samčí a pravou polovinu samičí. Ve vědecké terminologii se jedná o tzv. gynandromorfii, která se kromě včel projevuje také u jiných zvířat.

Vědci tuto včelu našli v hnízdě, které pocházelo z lesa na ostrově Barro Colorado v Panamě. Když bylo hnízdo sebráno, včelu ještě nebylo možné identifikovat. Podobně jako ostatní budoucí včely byla larvou uzavřenou v jedné z komor medové plástve, ve kterých se vyvíjí mladé včely. Gynandromorfie si u ní vědci povšimli, až když se vyvinula v dospělého jedince. 

Jedná se o první případ gynandromorfie u včelího druhu Megalopta amoena a celkově jde o druhý případ, který se vyskytl v rodu Megalopta nebo u potních včel za více než dvacet let výzkumů v terénu, které autoři během této doby provedli.

Na samičí části hlavy má včela dopředu směřující anténu a současně větší a silnější dolní čelist. Zadní noha na ženské straně je také větší a chlupatější než na mužské straně. Spodní část samičí poloviny těla pokrývá ochlupení určené ke sběru pylu, zatímco na mužské části je chloupků jen málo. 

V případě popisované včely se jedná o bilaterální gynandromorfii, ve které jsou tělesné samčí a samičí znaky rozděleny přesně podle středu těla. Gynandromorfie může být také axiální, ve které jedno pohlaví zaujímá přední část těla a druhé pohlaví zadní část těla.  Gynandromorfie se může projevovat také formou mozaiky, ve které se samčí a samičí rysy smíchají a rozptýlí po celém zvířecím těle, uvádějí vědci v časopise Journal of Crustacean Biology z roku 2013.

Bilaterální gynandromorfie byla popsána u hmyzu, korýšů, hadů a dokonce i ptáků. Jeden nápadný příklad gynandromorfie vědci popsali v roce 2019 u ptáka kardinála červeného. Ten měl na jedné straně těla výrazně zbarvené červené peří charakteristické pro samce, zatímco druhá strana byla pokryta méně nápadným světle hnědým peřím samičky. 

V roce 2003 vědci na příkladu dalšího ptáka, konkrétně pěnkavy, zjistili, že samčí a samičí fyzické rozdíly se neprojevují jen na povrchu těla. Pravá polovina mozku pěnkavy byla geneticky mužská a levá polovina byla geneticky ženská.

Zmíněná gynandromorfní včela navíc vykazovala jasné rozdíly v potravním chování, které se lišilo od chování ostatních samců a samic v hnízdě. Včela byla na začátku dne, ještě v temných ranních hodinách, mnohem aktivnější než jiní samci a samice, kteří během této doby neprojevovali téměř žádnou aktivitu. Avšak pro ověření, zda je tato neobvyklá aktivita spojená právě s gynandromorfií, se vědci shodují, že je třeba mít více důkazů.

 

user-avatar

Lenka Vovsová

22. 05. 2020 | 12:00

Zavří­t reklamu