válkaČeskoslovenskoobjevy

Nově objevená včela má jednu polovinu těla samčí a druhou samičí

Nově objevená včela má jednu polovinu těla samčí a druhou samičí
Zdroj: livescience.com

Před nedávnem výzkumníci objevili vzácný druh včely, která má levou polovinu těla samčí a pravou polovinu samičí. Ve vědecké terminologii se jedná o tzv. gynandromorfii, která se kromě včel projevuje také u jiných zvířat.

Lenka Vovsová 22. května 2020

Vědci tuto včelu našli v hnízdě, které pocházelo z lesa na ostrově Barro Colorado v Panamě. Když bylo hnízdo sebráno, včelu ještě nebylo možné identifikovat. Podobně jako ostatní budoucí včely byla larvou uzavřenou v jedné z komor medové plástve, ve kterých se vyvíjí mladé včely. Gynandromorfie si u ní vědci povšimli, až když se vyvinula v dospělého jedince.

Jedná se o první případ gynandromorfie u včelího druhu Megalopta amoena a celkově jde o druhý případ, který se vyskytl v rodu Megalopta nebo u potních včel za více než dvacet let výzkumů v terénu, které autoři během této doby provedli.

Na samičí části hlavy má včela dopředu směřující anténu a současně větší a silnější dolní čelist. Zadní noha na ženské straně je také větší a chlupatější než na mužské straně. Spodní část samičí poloviny těla pokrývá ochlupení určené ke sběru pylu, zatímco na mužské části je chloupků jen málo.

V případě popisované včely se jedná o bilaterální gynandromorfii, ve které jsou tělesné samčí a samičí znaky rozděleny přesně podle středu těla. Gynandromorfie může být také axiální, ve které jedno pohlaví zaujímá přední část těla a druhé pohlaví zadní část těla. Gynandromorfie se může projevovat také formou mozaiky, ve které se samčí a samičí rysy smíchají a rozptýlí po celém zvířecím těle, uvádějí vědci v časopise Journal of Crustacean Biology z roku 2013.

Bilaterální gynandromorfie byla popsána u hmyzu, korýšů, hadů a dokonce i ptáků. Jeden nápadný příklad gynandromorfie vědci popsali v roce 2019 u ptáka kardinála červeného. Ten měl na jedné straně těla výrazně zbarvené červené peří charakteristické pro samce, zatímco druhá strana byla pokryta méně nápadným světle hnědým peřím samičky.

V roce 2003 vědci na příkladu dalšího ptáka, konkrétně pěnkavy, zjistili, že samčí a samičí fyzické rozdíly se neprojevují jen na povrchu těla. Pravá polovina mozku pěnkavy byla geneticky mužská a levá polovina byla geneticky ženská.

Zmíněná gynandromorfní včela navíc vykazovala jasné rozdíly v potravním chování, které se lišilo od chování ostatních samců a samic v hnízdě. Včela byla na začátku dne, ještě v temných ranních hodinách, mnohem aktivnější než jiní samci a samice, kteří během této doby neprojevovali téměř žádnou aktivitu. Avšak pro ověření, zda je tato neobvyklá aktivita spojená právě s gynandromorfií, se vědci shodují, že je třeba mít více důkazů.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu