válkaČeskoslovenskoobjevy

Víte, kde se lisují gramofonové desky Lady Gaga nebo Rolling Stones? No přece u Berouna!

Víte, kde se lisují gramofonové desky Lady Gaga nebo Rolling Stones? No přece u Berouna!
Zdroj: wikicommons
+ 1 fotka+ 2 fotky

Malá vesnička u Berouna – Loděnice – se pyšní jedním světovým nej. Vyrábí se v ní nejvíce vinylových desek na světě. Z pásu zde vychází desky takovým hvězdám jako je například Lady Gaga nebo kapela Radiohead, která mimo jiné vytvořila v roce 2011 společnosti GZ Digital Media největší zakázku.

Crazy Eyes 26. září 2019

GZ Digital Media vznikla v Loděnici začátkem padesátých let 20. století, právě tehdy tu světlo světa spatřila první vylisovaná gramofonová deska. V devadesátých letech se vinyl vrátil v retro vlně a stroje na výrobu desek se v Loděnici opět rozjely. Oproti zahraniční konkurenci vynikají svou univerzálností. Zařízení je manuální, a umožňuje tedy výrobní variabilitu speciálních efektů, třeba desky ve tvaru srdce či v různých barvách. Za tento unikát vděčí firma zaměstnancům, kteří v době nástupu cédéček zachránili před zničením deset lisovacích strojů z šedesátých let.

Díky obnovené oblibě vinylových desek se produkce těchto nosičů znovu zavedla a v současnosti loděnická společnost vyrábí až šest milionů desek ročně. Většina z nich putuje na export, největšími odběrateli jsou Spojené státy a Velká Británie. Významnou měrou se na vývozu podílí i Francie, Nizozemsko a Německo. Největší zakázkou v historii firmy byl sběratelský „box“ 38 desek kapely Rolling Stones.

Další články

Zavří­t reklamu