válkaČeskoslovenskoobjevy

Vistárie ze Sierra Madre je největší kvetoucí rostlinou na světě

Vistárie ze Sierra Madre je největší kvetoucí rostlinou na světě
Zdroj: latimes.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Každé jaro se ve stínu vyprahlých hor jižní Karolíny rozzáří pás země nádhernou fialovou barvou. Je to proto, že právě kvete vistárie čínská. Tato levandulová dáma, jak ji někteří přezdívají, je největší kvetoucí rostlinou na světě.

Yvonne Pokorná 19. května 2018

Vše začalo v roce 1894, kdy majitelé nového domu zasadili semínka z Číny do čtyřlitrového květináče. Ironií osudu je, že rostlina se tak rozrostla, že zlikvidovala původní dům, na jehož počest byla zasazena. Dnes okupuje jeden akr půdy a váží přibližně 250 tun. Od roku 1990 je zapsána v Guinnessově knize světových rekordů jako největší kvetoucí rostlina na světě. Odhaduje se, že se obsype až půldruhým milionem květů.

Tuto světovou rekordmanku v kvetení je však vzácné na vlastní oči spatřit. Roste na soukromém pozemku a veřejnosti je zpřístupněna jen jednou za rok, v době kdy se v nedalekém Sierra Madre koná každoroční Sierra Madre Wistaria Festival.

Jak mnozí podotýkají, stojí za to se na něj vypravit. Procházet se pod rozlehlým pnoucím se baldachýnem, ze kterého visí hrozny purpurových květů, je prý magickým zážitkem. Není divu, že je vistárie ze Sierra Madre označována za jeden ze sedmi zahradnických divů světa.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu