V restauraci se vir covid-19 šířil díky klimatizaci, potvrdili vědci.

V restauraci se vir covid-19 šířil díky klimatizaci, potvrdili vědci. | zdroj: iflscience.com


Virus covid-19 se šířil v čínské restauraci klimatizací

TÉMATA: covid-19 | čína | nemoci | klimatizace | restaurace

user-avatar

Tomáš Chalupa

30. 04. 2020 | 08:07

Případová studie čínských vědců ukázala, jak to bylo s nákazou devíti lidí v kantonské restauraci. Podle zjištění vědců se virus covid-19 šířil v prostorách restaurace pomocí klimatizace. Jde o první vědecky potvrzený případ, kdy klimatizace sehrála roli v šíření viru.

24. ledna letošního roku sedělo 83 hostů v restauraci nacházející se ve třetím patře domu v centru Kantonu. Byla mezi nimi i čtyřčlenná rodina, kterou vědci označují jako rodina A, která se právě vrátila z Wu-chanu. Později toho dne se jeden z členů rodiny (A1) začal cítit zle a byl převezen do nemocnice. Do dvou týdnů skončilo v nemocnici devět lidí z této restaurace včetně všech členů rodiny.

Vědci se v případové studii zaobírali tím, jak přesně došlo k přenosu mezi lidmi v této restauraci. Lidé z rodiny A sice seděli u jednoho stolu, a vysvětlení je tak celkem jednoduché, ale proč se nakazilo dalších pět lidí, kteří seděli mnohem dál? A proč nebyli nakažení další hosté?

Pomohl k tomu plánek restaurace a znázornění pozic lidí a také ventilátorů klimatizace. Její intenzita a směr podle studie zcela nepochybně přispěly k tomu, kam se kapénky s virem dostaly. Zdá se to samo o sobě poměrně  banální, lidé spolu byli v restauraci a prostě se nakazili. Ale pokud v šíření viru sehrála roli klimatizace, bude nutné tento fakt zohlednit nejen při otevírání restaurací, ale i všech dalších prostor a institucí, kde se klimatizace využívá. Když se vir šíří kapénkovým aerosolem, „pohání“ ho jen kýchnutí nebo síla větru. V uzavřených prostorách získává díky klimatizaci nečekanou pomoc a může se šířit na mnohem větší vzdálenost, než pokud by klimatizace byla vypnutá.

Jde zatím jen o jednu studii, ale zdá se, že by vlády mohly zvažovat i variantu, že se restaurace otevřou pouze s vypnutou klimatizací. Na druhou stranu s informacemi z Číny týkající se koronaviru musíme nakládat obezřetně, protože nemusí být vždy zcela pravdivé.

user-avatar

Tomáš Chalupa

30. 04. 2020 | 08:07

Zavří­t reklamu