válkaČeskoslovenskoobjevy

Virolog se podruhé nakazil koronavirem. Chtěl zjistit, jak jeho imunita zareaguje

Virolog se podruhé nakazil koronavirem. Chtěl zjistit, jak jeho imunita zareaguje
Zdroj: Unsplash

Pro nebezpečný experiment se rozhodl ruský virolog Alexander Čepurnov. Devětašedesátiletý muž se podruhé nakazil koronavirem, aby zjistil, jak se jeho imunita zachová.

Simona Knotkova 2. listopadu 2020

Bývalý výzkumník ze Státního výzkumného střediska virologie a biotechnologie VECTOR v Novosibirské oblasti se koronavirem nakazil během lyžování ve Francii. To se psal konec února. Muži nebylo dobře, na hrudi cítil ostrou bolest, stoupla mu teplota a ztratil čich. Po návratu domů mu byl diagnostikován oboustranný zápal plic a následně covid-19. Nemilou zkušenost se Alexander Čepurnov rozhodl proměnit v pozitivní věc a své tělo poskytl vědě.

Thumbnail # Američtí studenti se údajně nechávají nakazit covidem. Plazmu s protilátkami prodávají
Mohlo by Vás zajímat:

Američtí studenti se údajně nechávají nakazit covidem. Plazmu s protilátkami prodávají

„Byl jsem z našeho týmu první, kdo prodělal covid-19. Začali jsme sledovat, jak se protilátky chovají, jak jsou silné a jak dlouho vydrží v mém těle. Naše pozorování ukázalo, že jejich počet velmi rychle klesal. Na konci třetího měsíce od momentu, kdy jsem se poprvé cítil nemocně, tam už nebyly žádné,“ sdělil vědec, jehož nynějším pracovištěm je Institut klinické a experimentální medicíny.

Ve svém experimentu šel ještě dál. Aby zjistil, jak se jeho imunitní systém bez protilátek zachová při dalším vstupu viru do organismu, bez jakékoliv ochrany se vědomě vystavoval pacientům s covidem. Po šesti měsících od prvotní infekce se „zadařilo“ a Čepurnova začalo bolet v krku. Výtěr z nosohltanu znovu potvrdil přítomnost koronaviru. Po dvou dnech od prvního výtěru se virová nálož ještě navýšila. Rus musel být později hospitalizován, protože saturace krve kyslíkem u něj spadla pod 93 %.

„Po dobu pěti dnů moje teplota neklesla pod 39 °C. Znovu jsem ztratil čich a změnilo se mi vnímání chuti. Šestý den nemoci CT skeny nic neukazovaly. Tři dny po tomto prvním vyšetření rentgen odhalil oboustranný zápal plic. Virus ale tentokrát odešel celkem rychle. Po dvou týdnech už nebyl detekován v žádných odebraných vzorcích,“ popsal svůj zážitek s covidem-19 v médiích.

Na základě této zkušenosti je badatel nyní názoru, že kolektivní imunita je mýtus a jedinou záchranou je očkování. „Musíme vyvinout takovou vakcínu, která by mohla být používána opakovaně,“ řekl do médií.

Další články

Zavří­t reklamu