válkaČeskoslovenskoobjevy

Vincenzo Peruggia: Muž, který ukradl Monu Lisu

Vincenzo Peruggia: Muž, který ukradl Monu Lisu
Zdroj: vintag.es
+ 7 fotek+ 8 fotek

V roce 1911 se z pařížského Louvru ztratila Da Vinciho Mona Lisa. Krádež měl na svědomí bývalý zaměstnanec muzea, který slavný obraz pronesl v saku.

Simona Knotkova 25. listopadu 2019

Podle policejní teorie se devětadvacetiletý Ital Vincenzo Peruggia do muzea dostal už v neděli 20. srpna a v budově přespal. Jako bývalý pracovník dobře věděl, že na další den bude mít Louvre zavřeno. Podle svých vlastních slov ale Vincenzo přišel do Louvre teprve nadcházející pondělí společně s dalšími zaměstnanci. Aby nebudil podezření, stejně jako všichni se oblekl do bílého pracovního obleku. V muzeu proklouzl do prázdného Salonu Carré a Monu Lisu sundal ze čtyř železných kolíčků. Z obrazu poté odstranil ochranný rám a zabalil ho do svého saku, který pohodlně vynesl z budovy pod paží.

Umělecké dílo dále putovalo do Peruggiova pařížského apartmánu, kde se jeho novým domovem stala dřevěná bedna. Tam vydrželo celé dva roky. V roce 1912 poslal muž svému otci psaní: „Slibuji vám, že budete žít dlouhý život a budete si užívat cenu, kterou vám váš syn již brzy představí.“ Peruggia totiž neměl v plánu si obraz nechat pro sebe.

V roce následujícím se vrátil do své domoviny a pořídil si byt ve Florencii. Krátce po svém příjezdu kontaktoval majitele umělecké galerie Alfreda Geriho a seznámil ho s utajovaným obsahem bedny. Tvrdil, že obraz chce jako pravý vlastenec vrátit do země jeho původu. I vlastenec ale potřeboval z něčeho žít, a tak ho Gerimu nabídl výměnou za peníze. Majiteli galerie se nechtělo věřit, že by chudý muž vlastnil skutečný Da Vinciho obraz. Kontaktoval ředitele Galerie Uffizi Giovanniho Poggiho, který mu nejenom potvrdil pravost obrazu, ale na mladého zlodějíčka rovnou zavolal policii.

U soudu se Peruggia znovu obhajoval vlasteneckou historkou. Monu Lisu prý chtěl vrátit domů, odkud ji „ukradl Napoleon“. V celé jeho výpovědi mu bohužel unikal podstatný fakt, totiž že Monu Lisu od italského renesančního umělce ve skutečnosti odkoupil král František I. za 4000 zlatých dukátů.

Tisk a jeho čtenáři si i tak Vincenta oblíbil. Jeho vlasteneckým záměrům nakonec uvěřil taky soud a nafasoval mu pouhý rok a patnáct dní vězení. Z toho si Peruggia odseděl jenom sedm měsíců. Po návratu domů sloužil v 1. světová válce a následně založil rodinu. Pod rodným jménem Pietro Peruggia se pak vrátil do Francie, kde pracoval jako malíř. Zemřel na infarkt 8. října 1925 v den svých 44. narozenin.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu