válkaČeskoslovenskoobjevy

Villa Girasolle je futuristický dům, který celé dny rotoval

Villa Girasolle je futuristický dům, který celé dny rotoval
Zdroj: amusingplanet.com

Na severu Itálie nedaleko obce Torri del Banaco stojí v kopcích dům s půdorysem do písmene L. Girasole znamená italsky slunečnice a ta, jak známo, se ráda otáčí za sluncem. A přesně to dělala i Villa Girasole – rotovala tam, kam dopadaly sluneční paprsky.

Tomáš Chalupa 23. května 2020

Vila je totiž umístěna na otočném mechanismu, který ji posouvá po kruhové dráze. Architekt a majitel vily v jedné osobě Angelo Invernizzi ji zkonstruoval tak, aby absorbovala maximum možného slunečního svitu. Byl totiž, a dlužno dodat, že zcela správně, přesvědčen, že sluneční svit má zásadní vliv na lidské zdraví a je potřeba se mu vystavovat co nejdelší dobu. Svou vilu postavil v době, kdy ve Francii doktor Jean Saidman stavěl svá otočná solária, což bylo rovněž důsledkem všeobecné víry v léčivé schopnosti slunce. Ostatně projekt vily vznikl v roce 1929, tedy ve stejném roce, kdy si Saidman nechal patentovat své solárium.

Angelo Invernizzi nebyl lékař, ale železniční inženýr. Jestli něčemu rozuměl, tak to byl systém točen používaný na všech velkých nádražích. Věděl, že podobně, jako lze otáčet lokomotivy, je možné otáčet i budovy. Jeho dům poháněly dva dieselové motory, které umožňovaly rotaci rychlostí 9 palců za minutu. Dům se mohl nacházet v jednom ze třech režimů – dopředu, dozadu a stop.

Dům byl dokončen po čtyřech letech v roce 1935 a minimálně první rok rotoval prakticky každý den. Invernizzi zval mnoho hostů, kteří se na technický zázrak přišli podívat, takže vila se stále otáčela. Postupem času docházelo sice na zdech rotujících křídel domu k prasklinám, nicméně jako celek dům obstál a byl plně funkční.

„Pamatuji si svého otce, jak stával celé hodiny na terase a díval se do krajiny, velmi uvolněný a klidný,“ vzpomínala na svého otce jeho dcera, která v domě žila, když byla malá. Dnes je vila vyhledávaným cílem turistů, kteří se zde mohou ubytovat v jednom z mnoha pokojů. Dům se však již neotáčí.

Další články

Zavří­t reklamu